Քաղաքական 15:42 26/05/2023 Արցախ
Ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում Հանրապետությունում իրականացվել է 1,9 մլրդ. դրամի  շինարարություն, ինչը նախորդ տարվա համեմատությամբ նվազել է 83.9 տոկոսով: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր՝ մայիսի 26-ին, տեղեկացրել է Արցախի Ազգային վիճակագրական ծառայության նախագահ Մանուշ Մինասյանը՝ ամփոփելով Հանրապետությունում ընթացիկ տարվա հունվար-մարտ ամիսների սոցիալ-տնտեսական վիճակի ցուցանիշները:
Նրա խոսքով՝ իրականացված շինարարության ծավալում շինմոնտաժային աշխատանքները կազմել են ընդհանուրի 96,6 տոկոսը:
Ըստ ֆինանսավորման աղբյուրների՝ խիստ նվազել է կազմակերպությունների, մարդասիրական օգնության, համայնքային ու  պետական բյուջեի և այլ միջոցների և հակառակը՝  9,1 տոկոսով աճել բնակչության միջոցների հաշվին կատարված շինարարությունը:
ԱՎԾ նախագահի տեղեկատվությամբ՝ հաշվետու ժամանակաշրջանում իրականացված շինարարության 75,1%-ը կատարվել է պետական բյուջեի, 14,5%-ը` բնակչության, 5,5%-ը՝ մարդասիրական օգնության, 3,9%-ը՝ կազմակերպությունների միջոցներով:
«Հանրապետությունում իրականացված շինարարության 42,5%-ը  բաժին է ընկել անշարժ գույքի հետ կապված գործունեությանը, 41 %-ը` փոխադրումներ և պահեստային տնտեսությանը, 5,7%-ը` մեծածախ և մանրածախ առևտրի, ավտոմեքենաների և մոտոցիկլների նորոգմանը, 3,6%-ը` մշակույթի, զվարճությունների և հանգստի ոլորտին: Տարածքային առումով հաշվետու ժամանակաշրջանում իրականացված շինարարության 40 %-ը բաժին է ընկել մայրաքաղաքին, 31,4%-ը՝ Մարտունու, 26,9%-ը՝ Ասկերանի, 1,7%-ը՝ Մարտակերտի շրջաններին»,-ընդհանրացրել է Մ.Մինասյանը։

Экономика 18:39 26/05/2023 НКР
В результате блокады объем строительства в Арцахе сократился на 83,9 процента по сравнению с предыдущим годом
В первом квартале текущего года в Республике реализовано строительство на 1,9 млрд. драм, что на 83,9 процента меньше, чем в предыдущем году. Как передает корреспондент «Арцахпресс», об этом сегодня, 26 мая, сообщила председатель Национальной статистической службы Республики Арцах Мануш Минасян, подводя итоги показателей социально-экономической ситуации в Республике за январь-март текущего года.
По ее словам, в объеме строительства шиномонтажные работы составили 96,6 процента от общего объема.
По источникам финансирования строительство за счет средств организаций, гуманитарной помощи, общинного и государственного бюджетов и других средств резко сократилось, а строительство за счет средств населения, наоборот, увеличилось на 9,1 процента.
По информации председателя Национальной статистической службы, 75,1% строительства, осуществленного за отчетный период, осуществлено за счет государственного бюджета, 14,5% за счет средств населения, 5,5% за счет гуманитарной помощи и 3,9% за счет средства организаций.
«42,5% проведенного в Республике строительства было направлено на деятельность, связанную с недвижимостью, 41 % - на транспортно-складское хозяйство, 5,7 % - на оптовую и розничную торговлю, ремонт автомобилей и мотоциклов, 3,6 % - на сферу культуры, развлечений и отдыха. В территориальном отношении 40% осуществленного строительства в отчетном периоде пришлось на столицу, 31,4% на Мартунинский, 26,9% на Аскеранский, 1,7% на Мартакертский районы», - резюмировала М.Минасян.