Հասարակություն 14:45 27/05/2023 Հայաստան
Տիգրան Մեծ 13 հասցեի բնակիչներն այսօր բողոքի ակցիա են իրականացնում՝ մեղադրելով «Սիթի սենթր» ընկերությանն իրենց խաբելու համար։
Բնակիչներից մեկը, որ 16 բնակարանի բնակիչն է, մանրամասնեց, դեռ 2010-ին պայմանագիր են կնքել, որ իրենց տարածքի դիմաց իրենց երկու բնակարան են տրամադրելու նորակառույց շենքում։ Ըստ պայմանգրի, շենքը շահագործման հանձնվեր 3 տարվա ընթացքում, սակայն կառուցումը ձգձգվել է։
Այս օրերին կառուցվող շենքում բնակարանների ձեռք բերման պայմանագիր ունեցող քաղաքացիները հայտնաբերլ են, որ բնակարան իրենց չի հասնելու, բոլորը վաճառել են։ Ի պատասխան պայմանագրի առկայության մասին հիշեցումների՝ կառուցապատողն արձագանքել է, դատի տվեք։
«Հյուսիսային պողոտա 2» են անում, մեր բնակարանները վերցրել են ու ասում են՝ տուն չունեք, ծախել ենք։ Մեզ ոգևորեցին, որ պայմանագիր կնքենք, կնքեցինք, հիմա մեզ էս օրն են գցում։ Տեսնում ենք, որ շենքը ակտիվ կառուցում են, ուրախանում ենք, մեկ էլ մեզ ասում են, որ դուք այտեղ բնական չունեք, լոտը ծախել են։ Բայց ո՞նց եք ծախել, մեր հարցերն առանց լուծելու, առանց մեր համաձայնության։ Ստացվում է, որ մի բնակարանը վաճառում են մի քանի հոգու վրա»,-ասաց նա՝ ավելացնելով, որ տարիներ շարունակ ընտանիքի հետ վարձով է ապրում։
Բնակիչներն ասում են, 33-րդ թաղամասում մի խայտառակ վիճակ է։  Նշենք, որ Երևանի 33-րդ թաղամասն ընդգրկում է  Խանջյան, Ֆիրդուսի փողոցների, Հանրապետության նրբանցքի, Տիգրան Մեծ պողոտայի հատվածներ։

Общество 15:11 27/05/2023 Армения
Жители дома по адресу пр. Тигран Мец, 13 проводят акцию протеста, обвиняя компанию «Сити центр» в обмане.
Один из участников акции пояснил, что ещё в 2010 году они подписали договор о том, что им будут предоставлены две квартиры в новостройке в обмен на их площадь. По договору здание должно было быть сдано в течение 3 лет, но строительство затянулось.
Граждане, имеющие договоры на покупку квартир в строящемся доме, в эти дни обнаружили, что квартиры им не достанется, все проданы. В ответ на напоминания о наличии договора застройщик ответил жителям, чтобы они подали в суд.
«Повторяется история с “Северным проспектом”, они отобрали у нас квартиры и заявляют, что больше нет свободных квартир, продали. Сначала они воодушевили нас, дескать, подпишем договор, затем мы его заключили, теперь вот так обманывают. Мы же видим, что здание активно строят, обрадовались, но нам вдруг заявляют, что там больше нет свободных квартир. А как они продали их без нашего согласия? Выходит, что они продают одну квартиру нескольким людям», – отметил он, добавив, что уже несколько лет арендует квартиру.
Жители отмечают, что 33-й район Еревана (Фирдус) находится в ужасном состоянии. Отметим, что 33-й район включает в себя улицы Ханджян, Фирдус, некоторые участки улицы Анрапетутян, проспекта Тигран Мец.