Առողջություն 16:45 27/05/2023 Հայաստան
Հայաստանում պրոկտոլոգիական հիվանդությունները բավականին տարածված են։ Դրանց շարքում աչքի է ընկնում էպիթելային պոչուկային ուղիների բորբոքումը՝ «պոչուկի կիստան»։ Այն ավելի շատ հանդիպում է արական սեռի ներկայացուցիչների մոտ և սկսում է արտահայտվել սեռահասունացման շրջանում։ Ավելորդ քաշը և խիտ մազածածկույթը մեծացնում են այս հիվանդության առաջացման հավանականությունը:
«Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ-ի մանկական վիրաբուժության և նորածնային բաժանմունքի վիրաբույժ Դավիթ Իրիցյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում խոսել է հիվանդության առաջացման պատճառների, ախտանիշների, բուժման մեթոդների մասին։
Նրա խոսքով՝ հիվանդությունը սկսում է արտահայտվել սեռական հասունացման շրջանում, իսկ  պատճառներից են քրտնարտադրությունը, պոչուկասրբոսկրային շրջանում մաշկի առատ մազածածկույթը, նստակյաց կյանքն ու ավելորդ քաշը, ինչպես նաև հիգիենայի կանոններին չհետևելը։
Ըստ ամերիկյան վիճակագրության՝ մոտ 100 հազար երեխաներից 26-ի մոտ դիտվում է պոչուկի Էպիթելային ուղիներ հիվանդությունը, սակայն Կովկասի ժողովուրդների, այդ թվում՝ հայերի շրջանում այն առավել հաճախ է հանդիպում։
Իրիցյանի խոսքով՝ եթե պոչուկային ուղում զարգանում է բորբոքում, ապա սրբոսկրի և պոչուկի շրջանում առաջանում են ցավեր, այտույց, արտադրություն։
Նա նաև նկատեց, որ այս հիվանդությունը գրեթե 4 անգամ ավելի շատ է հանդիպում տղաների, քան աղջիկների մոտ։

Здоровье 17:45 27/05/2023 Армения
В Армении распространены проктологические заболевания. Среди них выделяется воспаление эпителиального копчикового хода («пилонидальная киста»). Чаще встречается у мужчин и начинает проявляться в период полового созревания. Избыточный вес и густые волосы увеличивают вероятность этого заболевания.
Хирург отделения детской хирургии и неонатологии медицинского центра «Сурб Астватмайр» Давид Ирицян в беседе с корреспондентом Panorama.am рассказал о причинах возникновения заболевания, симптомах и методах лечения.
По его словам, болезнь начинает проявляться в период полового созревания, а из причин – потливость, гирсутизм в области копчика, малоподвижный образ жизни и лишний вес, а также несоблюдение правил гигиены.
Согласно статистическим данным США, около 26 из 100 000 детей страдают данным заболеванием, но чаще встречается у народов Кавказа, в том числе у армян.
По словам Ирицяна, если воспаление развивается, то возникает припухлость, боли в проекции копчика и крестца.