Քաղաքական 18:23 29/05/2023 Արցախ
Մելքոնյան. Էրդողանը էլ ավելի մեծ հավակնություններ կունենա ինքնահռչակվել «տարածաշրջանային կադաստրի կոմիտեի նախագահ
ԵՊՀ արևելագիտության ֆալուկլտետի դեկան, թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը գրում է.
«Թուրքիայի նախագահի պաշտոնում Էրդողանի ընտրվելուց հետո կարող ենք փաստել և կանխատեսել հետևյալը.
- Թուրքիան հաստատուն քայլերով գնում է ավելի ազգայնական/ազգայնամոլ դառնալու ճանապարհով. թուրքական քաղաքական վերնախավը և հասարակության գերակշիռ մեծամասնությունը ազգայնամոլներ են, ինչն ուղղակիորեն ազդում և ազդելու է պետական քաղաքականության վրա, որը Հայաստանի հանդեպ ավելի անհանդուրժող և ագրեսիվ է դառնալու,
- Արդեն 17-րդ անգամ ընտրություններում (խորհրդարանական, նախագահական, ՏԻՄ, սահմանադրական հանրաքվե) հաղթելով՝ Էրդողանը սահմանեց քաղաքական ռեկորդ և ամրագրեց արդեն էրդողանական Թուրքիայի դե ֆակտո և դե յուրե գոյությունը,
- Հայաստանի շտապողական շնորհավորանքը Էրդողանին դիվանագիտական հանճարեղ քայլ որակելը կամ դրա հետ կապված հույսեր փայփայելը գիտական ֆանտաստիկայի ժանրից է, իսկ այդ շնորհավորանքը չի փոխելու Թուրքիայի վերաբերմունքը մեր հանդեպ. դա առավելագույնը կընդունվի ի գիտություն, միգուցե կհետևի դիվանագիտական զուսպ պատասխան ու կշարունակվի հակահայկական քաղաքականության ամբողջ գործիքակազմի կիրառումը,
- Այս ընտրություններից հետո Էրդողանը էլ ավելի մեծ հավակնություններ կունենա ինքնահռչակվել «տարածաշրջանային կադաստրի կոմիտեի նախագահ»…

Политика 21:07 29/05/2023 Армения
Рубен Мелконян: У Эрдогана появится еще больше амбиций провозгласить себя «председателем регионального кадастрового комитета»
Декан факультета востоковедения Ереванского госуниверситета, тюрколог Рубен Мелконян пишет:
«После избрания Эрдогана президентом Турции можно констатировать и спрогнозировать следующее:
- Турция решительными шагами движется по пути становления более националистической/шовинистской: турецкая политическая элита и подавляющее большинство общества – националисты, что напрямую влияет и будет влиять на государственную политику, которая станет более нетерпимой и агрессивной по отношению к Армении,
- побеждая уже в 17-й раз на выборах (парламентские, президентские, муниципальные, конституционный референдум), Эрдоган поставил политический рекорд и закрепил де-факто и де-юре существование эрдогановской Турции,
- называть поспешные поздравления Армении Эрдогану гениальным дипломатическим ходом или питать связанные с этим надежды – это из области научной фантастики, а это поздравление не изменит отношения Турции к нам. Оно максимум будет принято к сведению, быть может, последует сдержанный дипломатический ответ и продолжится использование всего инструментария антиармянской политики,
- после этих выборов у Эрдогана появится еще больше амбиций провозгласить себя "председателем регионального кадастрового комитета"...»