Ինչո՞ւ են կանայք ավելի լավ կրակում. բացատրում է Պապիկյանը
ԱԺ Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Հայաստանի Զինված ուժերում կանանց ծառայության մասին հարցի քննարկմանը հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը հետաքրքրվեց. «Ճշտե՞լ եք՝ կանայք ինչու են լավ կրակում»:
Նիստին ներկա պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ասաց. «Կրծքավանդակով և փորով շնչելու մեջ է տարբերությունը։ Տղամարդիկ շնչում են կրծքավանդակով և շարժում կա, կանանց մոտ դա չկա»:
Նշենք, որ այս փոփոխությամբ նախատեսում է Հայաստանում ներդնել իգական սեռի քաղաքացիների կամավոր հիմունքներով պարտադիր զինվորական ծառայության համակարգ, տարիքային շեմը 18-27։

Почему женщины стреляют лучше? Объясняет Папикян
На заседании Постоянной комиссии Национального Собрания Республики Армения по вопросам обороны и безопасности 30 мая во время обсуждения вопроса о прохождении женщинами службы в ВС глава комиссии Андраник Кочарян поинтересовался: «Вы уточняли, почему женщины хорошо стреляют?»
Присутствующий на заседании министр обороны Сурен Папикян заявил: «Разница в грудном и брюшном дыхании. Мужчины дышат грудной клеткой, есть движение, у женщин этого нет».
Следует отметить, что предлагаемой поправкой предусматривается внедрение в Армении системы обязательной воинской службы для граждан женского пола на добровольной основе, возрастной порог – 18-27 лет.