Անդրեա Վիկտորին. Ուզում եմ, որ վավերացվի Ստամբուլյան կոնվենցիան
«Ես լրատվամիջոցների անկախ լինելու ջատագով եմ, քանի որ նրանք են պահապանները անկախության, նրանց պետք է պաշտպանել, բավ չէ ասել, որ համացանցն ազատ է»,-Ժողովրդավարության հայկական ֆորումի ժամանակ  հայտարարեց Հայաստանում ԵՄ գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
Հիշեցնենք, որ նույն միջոցառման ժամանակ համացանցի ազատության մասին խոսել էր Նիկոլ Փաշինյանը։
«Պետք է դիտարկել ու մանրամասն քննարկել յուրաքանչյուր դեպք։ Եթե լրագրողները ապատեղեկատվություն են տարածում, այդ դեպքերին պետք է անդրադառնալ»,-ասել է նա՝ կարևորելով հետաքննական լրագրության զարգացումը։
Նա ընդգծեց քաղհասարակության դերը ներառականության ապահովման գործում, ինչպես նաև կանանաց հզորացման ծրագրերի իրականացումը։
«Ես ուզում եմ կառավարությունում ու խաղաղության գործընթացներում տեսնել ավելի շատ կանանց, վստահ եմ, որ կանայք կարող են խաղաղության համար գտնել հարատև լուծումներ։ Եվս մի խնդիր կա, գենդերային անհավասարությունը։ Ես ուզում եմ, որպեսզի վավերացվի Ստամբուլյան կոնվենցիան։ Գիտեմ՝ կան մարդիկ, որոնց դուր չի գա իմ արտաբերած նախադասությունը, սակայն կրկնեմ, այն միտված է կանանց պաշտպանությանը։ Ակնկալում եմ, որ քաղհասարակության ներկայացուցիչները մեզ կաջակցեն»,-ասաց նա։

Politics 15:48 31/05/2023 Armenia
Ambassador Andrea Wiktorin, Head of the EU Delegation to Armenia, has insisted on the country’s ratification of the Istanbul Convention.
She voiced strong support for media freedom at the Armenian Forum for Democracy in Yerevan on Wednesday.
The EU envoy highlighted civil society's role in promoting inclusion, as well as in the implementation of women empowerment programs.
"I want to see more women in government and peace processes, I am confident that women can find lasting solutions for peace. There is another problem: gender inequality. I want the Istanbul Convention to be ratified. I know that there are people who will not like what I have just said, but I will say it again: it is about protecting women. I'm counting on civil society's support," she said.