Անդրեա Վիկտորին. Ուզում եմ, որ վավերացվի Ստամբուլյան կոնվենցիան
«Ես լրատվամիջոցների անկախ լինելու ջատագով եմ, քանի որ նրանք են պահապանները անկախության, նրանց պետք է պաշտպանել, բավ չէ ասել, որ համացանցն ազատ է»,-Ժողովրդավարության հայկական ֆորումի ժամանակ  հայտարարեց Հայաստանում ԵՄ գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
Հիշեցնենք, որ նույն միջոցառման ժամանակ համացանցի ազատության մասին խոսել էր Նիկոլ Փաշինյանը։
«Պետք է դիտարկել ու մանրամասն քննարկել յուրաքանչյուր դեպք։ Եթե լրագրողները ապատեղեկատվություն են տարածում, այդ դեպքերին պետք է անդրադառնալ»,-ասել է նա՝ կարևորելով հետաքննական լրագրության զարգացումը։
Նա ընդգծեց քաղհասարակության դերը ներառականության ապահովման գործում, ինչպես նաև կանանաց հզորացման ծրագրերի իրականացումը։
«Ես ուզում եմ կառավարությունում ու խաղաղության գործընթացներում տեսնել ավելի շատ կանանց, վստահ եմ, որ կանայք կարող են խաղաղության համար գտնել հարատև լուծումներ։ Եվս մի խնդիր կա, գենդերային անհավասարությունը։ Ես ուզում եմ, որպեսզի վավերացվի Ստամբուլյան կոնվենցիան։ Գիտեմ՝ կան մարդիկ, որոնց դուր չի գա իմ արտաբերած նախադասությունը, սակայն կրկնեմ, այն միտված է կանանց պաշտպանությանը։ Ակնկալում եմ, որ քաղհասարակության ներկայացուցիչները մեզ կաջակցեն»,-ասաց նա։

Политика 15:10 31/05/2023 Армения
«Я сторонник независимости СМИ, поскольку именно они являются хранителями независимости, их нужно защищать, недостаточно говорить лишь, что Интернет – свободен», – заявила глава делегации ЕС в Армении, посол Андреа Викторин в ходе «Армянского демократического форума» в Ереване 31 мая.
Напомним, что на этом же мероприятии о свободе Интернета в Армении говорил Никол Пашинян.
«Каждый случай должен быть рассмотрен и обсужден детально. Если журналисты распространяют дезинформацию, эти случаи также должны быть рассмотрены», – сказала она, подчеркнув важность развития расследовательской журналистики.
При этом она подчеркнула важность роли гражданского сообщества в обеспечении инклюзивности, а также реализации программ расширения возможностей женщин.
«Я хочу видеть больше женщин в правительстве и процессах мира, я уверена, что женщины смогут найти долгосрочные решения для мира. Есть еще одна проблема – гендерное неравенство. Я хочу, чтобы была ратифицирована Стамбульская конвенция. Я знаю, что есть люди, которым не понравится произнесенное мною предложение, но повторюсь: она нацелена на защиту женщин. Я рассчитываю, что представители гражданского сообщества окажут нам содействие», – сказала она.