Օրվա մամուլ 08:43 01/06/2023 Հայաստան
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի փոխվարչապետերի՝ Մոսկվայում կայանալիք հանդիպումից առաջ ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկն ասել է, որ քննարկվելու են Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև սահմանը հատելու մոդելի հետ կապված տեխնիկական մանրամասները:
Օվերչուկի խոսքով, Հայաստանը հնարավորություն է ստանալու Նախիջևանով, Սյունիքով, Ադրբեջանով դեպի Ռուսաստան, ԵՄ, Իրան դուրս գալ. «Սահմանին կլինեն անձնագրային, մաքսային և վերահսկողության բոլոր այն տեսակները, որոնք գոյություն ունեն միջազգային սահմաններում»։
Սա հենց Ալիևի պահանջած միջանցքն է, պարզապես այն կոչվելու է ճանապարհ։ Իշխանական շրջանակներում վերջին օրերին խոսում են, որ Փաշինյանը չի կարող մերժել միջանցքի տրամադրումը, որն Ադրբեջանից առավել պահանջում է Ռուսաստանը: Բայց հնարավոր է՝ Փաշինյանը ճանապարհը կարճաժամկետ՝ 3 կամ 5 տարի ժամանակով տրամադրի»։

Пресса дня 11:28 01/06/2023 Армения
Газета «Грапарак» пишет: «Перед встречей вице-премьеров Армении, Азербайджана и России в Москве вице-премьер РФ Алексей Оверчук сказал, что будут обсуждаться технические детали, связанные с моделью пересечения границы между Азербайджаном и Арменией. По словам Оверчука, Армения получит возможность выхода через Нахиджеван, Сюник, Азербайджан в Россию, ЕС, Иран:
″На границе будут паспортные, таможенные и все те виды контроля, которые существуют на международных границах″.
Это именно тот коридор, который требует Алиев, просто он будет называться дорогой. В последние дни во властных кругах говорят, что Пашинян не может отказаться от предоставления коридора, который требует больше Россия, чем Азербайджан. Но, возможно, Пашинян предоставит дорогу на краткосрочный период – всего 3 или 5 лет».