Քաղաքական 23:17 06/06/2023 Հայաստան
Միրզոյանն ու Հոգանը քննարկել են ՀՀ և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի առանցքային հարցեր
Հունիսի 6-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալի պաշտոնակատար Դերեք Հոգանի հետ: ՀՀ ԱԳՆ հաղորդմամբ, զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող հարցեր:
«Օրեր անց Վաշինգտոնում նախատեսվող քննարկումներին ընդառաջ անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի առանցքային հարցերին, այդ թվում՝ սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության ապահովման, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերի պատշաճ հասցեագրման շուրջ: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է սահմանազատման գործընթացում հնարավոր առավելագույն որոշակիության ապահովման, մասնավորապես 1975թ. քարտեզի շուրջ հանձնառության կարևորությունը:
Արարատ Միրզոյանը ևս մեկ անգամ ամերիկացի գործընկերոջ ուշադրությունն է հրավիրել բանակցային գործընթացին զուգահեռ Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության կողմից հնչող ագրեսիվ հռետորաբանության վրա՝ շեշտելով ուժի կիրառման սպառնալիքի բացառման և տարածքային ամբողջականության փոխադարձ հարգման անհրաժեշտությունը»,- հայտնում են ԱԳՆ-ից:

Armenia's Foreign Minister Ararat Mirzoyan on Tuesday had a telephone conversation with U.S. Acting Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Derek Hogan.
The interlocutors discussed issues of regional security and stability, the Armenian Foreign Ministry reported.
"Ahead of the discussions which are planned in Washington in few days, the key issues of the process of normalization of relations between Armenia and Azerbaijan were touched upon, including border delimitation and security, proper addressing of the rights and security issues of the people of the Nagorno Karabakh. Minister Mirzoyan emphasized the importance of ensuring the maximum possible certainty in the delimitation process, particularly the commitment regarding the map of 1975," the ministry said in its readout of the phone call.
"Ararat Mirzoyan once again drew the attention of the American side to the aggressive rhetoric expressed by the top leadership of Azerbaijan in parallel with the negotiation process, stressing the need to exclude the threat of use of force and mutual respect for territorial integrity," the statement added.