Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը ծրագրում է նոր կենտրոններ բացել
Հայաստանում Եվրոպական Միության քաղաքացիական առաքելությունը (EUMA) ծրագրում է առաջիկա ամիսներին երեք հավելյալ օպերատիվ կենտրոններ հիմնել Կապանում, Իջևանում և Եղեգնաձորում՝ աստիճանաբար հասնելով մոտ ապագայում լիարժեք օպերացիոն հնարավորության: Այս մասին հայտարարել է առաքելության ղեկավար Մարկուս Ռիտերը՝ ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինի հետ Մարտունիում Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի աշխատանքային խմբի ԵՄ պատվիրակությանը հյուրընկալելու ժամանակ:
Նա նշել է, որ գործունեության առաջին եռամսյակում առաքելությունն իրականացրել է ավելի քան 300 պարեկություն Գորիսում, Ջերմուկում և Մարտունիում իր հանգույցներում: Ամեն շաբաթ պարեկներն անցնում են ավելի քան 3800 կմ տարածություն:
«Մեր նպատակն է, ի թիվս այլնի, նպաստել սահմանամերձ շրջանների անվտանգության կայունացմանը։ Եվ, ըստ բազմաթիվ հայ պաշտոնյաների, Եվրոպական Միության քաղաքացիական առաքելությունը նպաստել է իրավիճակի որոշակի կայունացմանը։ Այնուամենայնիվ, իրավիճակը մնում է անկայուն», - ասել է Ռիտերը

Политика 16:05 07/06/2023 Армения
Гражданская миссия ЕС в Армении (EUMA) планирует в ближайшие месяцы учредить три дополнительных оперативных центра в Капане, Иджеване и Ехегнадзоре, постепенно достигнув полной готовности в ближайшем будущем. Об этом заявил глава миссии Маркус Риттер, принимая в Мартуни делегацию рабочей группы Совета Европейского Союза (ЕС) по Восточной Европе и Центральной Азии (COEST) вместе с послом ЕС Андреа Викторин.
Он отметил, что за первый квартал деятельности миссия осуществила свыше 300 патрулей из своих центров в Горисе, Джермуке и Мартуни. Каждую неделю патрули преодолевают свыше 3800 км.
«Наша цель, помимо прочего, способствовать стабилизации безопасности приграничных районов. И, по мнению многих армянских должностных лиц, гражданская миссия ЕС способствовала определенной стабилизации ситуации. Однако обстановка все еще остается нестабильной», – отметил М. Риттер.