Քաղաքական 11:48 07/06/2023 Հայաստան
«2020 թվականի աշնանը Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմն ավելի շատ պետք էր Ադրբեջանին, քան Թուրքիային։ Անկարան հովանավորում էր այս պատերազմը, սակայն շահառուն հիմնականում Բաքուն էր»,- այս մասին «Հարցեր կան» հաղորդման ժամանակ ասել է Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը։
Ըստ նրա, մյուս կողմից, Ադրբեջանին միանշանակ և անվերապահ աջակցությունն այն գործիքն է, որով Թուրքիան մտնում է մեր տարածաշրջան. «Համապատասխանաբար, կա շահերի համընկնում։ Թուրքիայի և Ադրբեջանի քաղաքականությունը 100 տոկոսով չեն համընկնում։ Բայց ինչ վերաբերում է մեզ՝ հայերիս, հայկական հարցին, հայկական խնդրին, նույնիսկ քաղաքականությունը համատեղելու կարիք չկա, դա ուղղակի մեկն է։ Ուշադրություն դարձրեք. այն պահանջները, որոնք այժմ թուրքերը մեզ են ներկայացնում, ոչ թե թուրքերի, այլ ադրբեջանցիների պահանջներն են։ Ասում են, արա Ալիևի ասածը, ու ամեն ինչ լավ կլինի։ Թե ի՞նչ լավ կլինի, միայն Աստված գիտի։ Բայց նրանք այդպես են ասում։ Ըստ այդմ, ինչ վերաբերում է Հարավային Կովկասին, ապա այստեղ գործ ունենք Անկարայի և Բաքվի միասնական քաղաքականության հետ»,- ասել է քաղաքագետը։
«Այն դիսկուրսը, որ Արցախը բեռ է, ոչ թե երաշխիք, վաղուց գոյություն ունի Հայաստանում ՝ իշխանության ղեկին գտնվող մարդկանց իշխանության գալուց շատ առաջ։ Ես չեմ կարողանում իրենց նոր անվանել, քանի որ նրանք արդեն 5 տարի է իշխանություն են։ 2018 թվականին նոր էլիտաների իշխանության գալն այս երևույթի արդյունքն է, ոչ թե պատճառը։ Ժամանակակից Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ մարդիկ իշխանության եկան ոչ ղարաբաղյան խնդրով»,- նշել է նա։
Հարցին, թե ինչո՞ւ այս իշխանությունը հանրությունից մանդատ ստացավ, Ա. Իսկանդարյանը նշել է.  «Հասարակությունն, ըստ ամենայնի, վստահ էր, որ Հայաստանի հիմնական խնդիրը ներքաղաքական բնույթի խնդիրներն են՝ կոռուպցիա, փողերի անարդար բաշխում և այլն։  Ղարաբաղյան խնդրի վերաբերյալ։ Սա իրականում զարմանալի է, քանի որ 2016 թվականին, իմ կարծիքով, ամեն ինչ պարզ դարձավ։ Բայց, այնուամենայնիվ, հասարակությունը կենտրոնացած էր այլ խնդիրների վրա։ Երբեմն պատահում է... Այսպիսով իշխանության եկան մարդիկ, ովքեր իրենց ծրագրերում ոչ մի բառ չեն ասել Արցախի մասին»։
«2021 թվականը փոխել է իրավիճակը Հայաստանում։ Հիմա մեր քննարկման հիմնական թեման Արցախն է։ Այն, ինչում ընդդիմությունը մեղադրում է իշխանություններին, դա Արցախն է։ Այն, ինչում իշխանությունները մեղադրում են ընդդիմությանը, դա Արցախն է։
Ղարաբաղյան խնդիրը վերադարձել է։ Եվ հիմա հասարակության մեջ քննարկվող հիմնական հարցը Արցախն է։ Միայն թե իրավիճակն այլ է»,- ասել է քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը։

Политика 11:11 07/06/2023 Армения
Искандарян: Впервые в истории современной Армении к власти пришли люди не на карабахской проблематике
Развязанная осенью 2020 года война против Республики Арцах (НКР) была нужна больше Азербайджану, а не Турции. Анкара эту войну спонсировала, но выгодополучателем явился  в основном Баку. Об этом заявил директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян в интервью программе «Есть вопросы».
«С другой стороны, однозначная и безусловная поддержка Азербайджану – тот инструмент, при помощи которого Турция входит в наш регион. Соответственно, тут совпадение интересов. Турецкая и азербайджанская политики не совпадают на 100 процентов.  Но в том, что касается нас, армян, армянского вопроса, армянской проблематики, тут даже не нужно политики совмещать, она просто едина. Обратите внимание: претензии, которые сейчас нам выставляют турки, это претензии не турок, а азербайджанцев. Они говорят, мол, делай то, что говорит Алиев, и все будет хорошо. Что будет хорошо, один Бог знает. Но они так говорят», – сказал политолог, добавив: Соответственно, в том, что касается Южного Кавказа, тут мы имеем дело с единой политикой Анкары и Баку.
«Что касается того, уменьшилась ли субъектность Азербайджана в этом контексте. Не знаю. Трудно об этом судить. В какой-то степени, наверное, да. Но Азербайджан точно не будет этим недоволен. В любом случае, это нечто, что Азербайджану нужно. И благодаря этому Алиев, который был в тени своего отца, переживал трудности с имиджем, сейчас «Наполеон», одержавший победу», – отметил Искандарян.
«Дискурс о том, что Арцах является бременем, а не гарантией, существует в Армении давно – задолго до прихода людей, которые находятся у власти. У меня язык не поворачивается называть их  новыми, потому что они вот уже 5 лет у власти. Приход к власти новых элит в 2018 году – результат, а не причина этого явления. Впервые в истории современной Армении к власти пришли люди не на карабахской проблематике», – заявил он.
Касаясь того, почему они получили мандат от общества, Искандарян отметил: «Общество, видимо, достаточно было уверен в том, что главная проблема Армении сейчас – проблемы внутриполитического свойства: коррупции, несправедливого распределения денег и т.д.. По поводу карабахской проблемы. Это, на самом деле удивительно, потому что в 2016 году, по-моему, стало понятно все. Но, тем не менее, общество было сосредоточено на иной проблематике. Так бывает иногда… Таким образом, пришли к власти люди, которые ни одного слова не сказали про Арцах в своих программах».
«2021 год изменил ситуацию в Армении. Теперь у нас основная тема обсуждения – это Арцах. То, чем оппозиция обвиняет власти, – это Арцах.  То, чем власти обвиняют оппозицию, – это Арцах», – обратил внимание политолог, добавив: «Карабахская проблематика вернулась. И сейчас основой вопрос, который обсуждается в обществе, – это Арцах. Только ситуация уже другая».