Մայք Փենսը պաշտոնապես սկսել է իր նախընտրական քարոզարշավը՝ ամերիկացիներին խոստանալով «նոր ղեկավարություն
Դոնալդ Թրամփի իշխանության տարիներին ԱՄՆ փոխնախագահի պաշտոնը զբաղեցրած Մայք Փենսը պաշտոնապես սկսել է իր նախընտրական քարոզարշավը՝ ամերիկացիներին խոստանալով «նոր ղեկավարություն», գրում է «Ամերիկայի ձայն»-ը։
Այովա նահանգից հղած տեսաուղերձի միջոցով նախկին փոխնախագահը հայտարարել է՝ «նոր ժամանակները պահանջում են նոր ղեկավարություն»։
«Այսօր մեր երկրին և մեր կուսակցությանը հարկավոր է առաջնորդ, ով, ինչպես նախագահ Լինքոլնն է ասել, ցուցադրում է իր լավագույն որակները»,- ասել է Փենսը։
Ավելի վաղ՝ նախկին փոխնախագահը ԱՄՆ Դաշնային ընտրական հանձնաժողով էր ներկայացրել 2024թ․ նախագահական ընտրություններում թեկնածու առաջադրվելու մասին իր հայտարարությունը։ Այն անհրաժեշտ փաստաթուղթ է՝ ընտրություններին առաջադրվելու համար։
Ինդիանայի նախկին նահանգապետ և հավատարիմ պահպանողական Փենսը ծրագրում է մեծ քարոզարշավ անցկացնել Այովայում, ուր նրա պահպանողական մոտեցումները բազամթիվ հարցերի շուրջ, ներառյալ՝ աբորտի արգելման վերաբերյալ, կարող են օգնել նրան շահել պահպանողական ընտրողների, այդ թվում՝ ավետարանականների ձայները:
Փենսի խորհրդականները կարծում են, որ Այովա նահանգում Հանրապետական կուսակցության բավականաչափ անդամներ կան, որոնք կաջակցեն նրան։
Նախկին փոխնախագահի միանալը Սպիտակ տուն տանող մրցավազքին նշանակում է, որ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփն ունենալու է ևս մեկ մրցակից։ Թրամփի հարաբերությունները Փենսի հետ վատացան 2021 թվականի հունվարի 6-ի հայտնի իրադարձություններից հետո, երբ նախկին նախագահի կողմնակիցները ներխուժեցին Կապիտոլիում:
Մայք Փենսը Փենսը սուր քննադատության ենթարկեց և հրաժարվեց աջակցել Դոնալդ Թրամփին, երբ վերջինս փորձում էր հասնել 2020 թվականի նախագահական ընտրությունների արդյունքների չեղարկմանը, որոնց համաձայն հաղթանակ էր տարել Ջո Բայդենը։

Politics 11:15 08/06/2023 World
Former vice president Mike Pence on Wednesday announced that he is entering the running for the 2024 presidential election, setting up a heated competition for the Republican nomination with former president Donald Trump, The Independent reports.
In a launch video for his campaign, Mr Pence said a "different leadership" could turn the country around to prevent the American dream from being "crushed".
“Today our party and our country need a leader that will appeal, as Lincoln said, to the better angels of our nature,” Mr Pence continued.
While the video highlights Mr Pence’s work as vice president, it avoids making a single mention of the man he served during that period – Mr Trump.
“My family and I have been blessed beyond measure with opportunities to serve this nation, and it would be easy to stay on the sidelines,” he said.
"But that’s not how I was raised. That’s why today, before god and my family, I am announcing I am running for president of the US.”
The former Indiana governor continued: “We can bring this country back. We can defend our nation and secure our border.
“We could revive our economy, and put our nation back on a path to a balanced budget, defend our liberties and give America a new beginning for life.”
Mr Pence, 63, served as a member of the House of Representatives between 2001 and 2013 and as Indiana’s governor between 2013 and 2017, but rose to international attention as Mr Trump’s running-mate in 2016.
He remained at Mr Trump’s side throughout his tumultuous one-term presidency, a source of constant support until even his loyalty was tested beyond breaking point by the events of 6 January 2021.