Քաղաքական 14:00 08/06/2023 Աշխարհում
Չնայած պատժամիջոցներին, դեպի Ռուսաստան միկրոչիպերի և առանցքային էլեկտրոնային բաղադրիչների մատակարարումները վերադարձել է նախկին մակարդակին։ РБК-ն, հղում անելով Politico-ին, գրում է, որ այս մասին ասել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի պատժամիջոցների համակարգող Ջիմ Օ՛Բրայենը։
Խնդիրն, ըստ նրա, այն է, որ եվրոպական ընկերությունները նյութեր են վաճառում այլ երկրների, որոնք իրենց հերթին դրանք վերավաճառում են Ռուսաստանին:
«Այս տարվա սկզբից Ռուսաստանը կարողացավ ներմուծել էլեկտրոնիկայի որոշ հիմնական կատեգորիաներ մոտավորապես նախապատերազմական մակարդակով», - ասել է Օ'Բրայենը ՝ նկատի ունենալով չիպերը, պրոցեսորները և ինտեգրալ սխեմաները:
Նա նշել է, որ այդ բաղադրիչները շատ կարևոր են ժամանակակից զենքի արտադրության մեջ։ Նրա խոսքով, ԱՄՆ-ն հայտնաբերել է հինգ երկիր, որոնք օգնում են շրջանցել պատժամիջոցները՝ Թուրքիան, Ղազախստանը, Վրաստանը, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները և Հայաստանը։

Политика 12:45 08/06/2023 В мире
Армения, Грузия, Турция, Казахстан и ОАЭ помогают России обходить санкции – координатор по санкциям Госдепа США
Несмотря на санкции, российских импорт ключевых микрочипов и электроники вернулся к прежнему уровню, заявил координатор по санкциям в Госдепартаменте США Джим О’Брайен. Об этом пишет РБК со ссылкой на Politico.
Проблема, по словам О’Брайена, заключается в том, что европейские компании продают материалы другим странам, которые, в свою очередь, перепродают их России.
«К началу этого года Россия смогла импортировать определенные ключевые категории электроники примерно на довоенном уровне», – сказал О’Брайен, имея в виду чипы, процессоры и интегральные схемы.
Он отметил, что эти компоненты очень важны при производстве современных вооружений. По его словам, США определили пять стран, которые помогают обходить санкции: Турция, Казахстан, Грузия, Объединенные Арабские Эмираты и Армения.