Քաղաքական 18:09 08/06/2023 Աշխարհում
Ռուսաստանի դեսպանատան ավելի քան 50 աշխատակից 30 օրվա ընթացքում պետք է լքեն Ռումինիան: «ՌԻԱ նովոստի»-ն գրում է, որ այդ մասին հայտնել է Ռումինիայի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
«Արտաքին գործերի նախարարությունը տեղեկացնում է, որ ԱԳ նախարար Բոգդան Աուրեսկուի խնդրանքով Բուխարեստում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանին այսօր՝ 2023 թվականի հունիսի 8-ին, զեկուցվել է Ռումինիայի իշխանությունների՝ Ռումինիայում Ռուսաստանի Դաշնության ներկայացուցչության դիվանագետների և տեխնիկական-վարչական անձնակազմի կրճատման որոշման մասին՝ սահմանափակելով նրանց թիվը Ռուսաստանի Դաշնությունում Ռումինիայի ներկայացուցչության դիվանագիտական և տեխնիկական-վարչական անձնակազմի թվին մոտ մակարդակով»,-ասված է հաղորդագրությունում։
Այսպիսով, Ռուսաստանը պետք է կրճատի 51 աշխատակցի՝ 21 դիվանագետի և 30 տեխնիկական և վարչական անձնակազմի։ Փաստորեն, դեսպանատանը պետք է մնա 11 դիվանագետ և 29 աշխատակազմ։
Ռումինիայի ԱԳՆ-ն նշել է, որ այս որոշումն արտացոլում է երկկողմ հարաբերությունների ներկա մակարդակը։ Թե կոնկրետ ով պետք է հեռանա Բուխարեստից, Ռուսաստանի իշխանություններն իրենք կարող են որոշել, եթե չանեն, ԱԳՆ-ն միջոցներ կձեռնարկի դիվանագիտական ներկայացուցչության որոշ աշխատակիցների հավատարմագրումը չեղարկելու ուղղությամբ։

Политика 20:08 08/06/2023 В мире
Более 50 сотрудников российского посольства должны будут покинуть Румынию в течение 30 дней, заявила пресс-служба румынского МИД. Информацию передает РИА Новости.
«Министерство иностранных дел сообщает, что по просьбе министра иностранных дел Богдана Ауреску посол Российской Федерации в Бухаресте был проинформирован сегодня, 8 июня 2023 года, о решении румынских властей о сокращении дипломатического и технико-административного персонала представительства Российской Федерации в Румынии путем ограничения его численности до уровня, близкого к численности дипломатического и технико-административного персонала представительства Румынии в Российской Федерации», – говорится в релизе.
Таким образом, Россия должна сократить 51 сотрудника: 21 дипломата и 30 работников технико-административного персонала. Фактически в посольстве должны остаться 11 дипломатов и 29 человек персонала.