Տնտեսություն 15:49 09/06/2023 Տարածաշրջան
«Այս պահին Հայաստանում ակտիվ աշխատանքներ են տարվում էլեկտրաէներգիայի շուկայի աստիճանական ազատականացման ուղղությամբ, ինչը նոր հնարավորություններ է բացում և բարենպաստ պայմաններ է ստեղծում էլեկտրաէներգիայի միջպետական առևտրի համար»,-այսօր հայտարարեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ելույթ ունենալով Սոչիում Եվրասիական կոնգրեսում։
Նա նշեց, որ Հայաստանն իրականացնում է ենթակայանների և էլեկտրահաղորդման գծերի լայնածավալ վերակառուցում, Հայաստան-Իրան և Հայաստան-Վրաստան բարձրավոլտ գծերի կառուցում, որոնք նպաստում են Հյուսիս-Հարավ էլեկտրաէներգիայի տարանցման ձևավորմանը և նոր հնարավորություններ ստեղծում արտահանման, ներմուծման, էլեկտրաէներգիայի տարանցման կամ սեզոնային փոխանակման համար:
«Այսպիսով, Հայաստանը կարող է դառնալ յուրատեսակ տարածաշրջանային էլէկտրաէներգիայի հանգույց։ Սկզբունքային կարևոր նշանակություն ունի ածխածնային չեզոքության հասնելու և կանաչ օրակարգի անցման ուղղությամբաշխատանքները»,-ընդգծեց  Փաշինյանը։

Никол Пашинян: Армения может стать в своем роде региональным электроэнергетическим хабом
В настоящий момент в Армении ведется активная работа по поэтапной либерализации электроэнергетического рынка, которая открывает новые возможности и создает благоприятные условия для межгосударственной торговли электроэнергией. Об этом сегодня заявил премьер Армении Никол Пашинян, выступая на Евразийском конгрессе в Сочи.
Он отметил, что Армения осуществляет масштабную реконструкцию подстанций и линий электропередач и строительство высоковольтных линий Армения-Иран и Армения-Грузия, которые способствуют формированию электроэнергетического пути «Север-Юг» и создают новые возможности для увеличения экспорта, импорта, транзита или сезонного обмена электроэнергией.
«Тем самым, Армения может стать в своем роде региональным электроэнергетическим хабом. Принципиально важно также продолжать работу по достижению углеродной нейтральности, переходу к зеленой повестке», – подчеркнул Пашинян.
- Пашинян: Экспорт в страны ЕАЭС вырос почти в 3 раза
- Пашинян: Считаем, что в текущем году удастся подписать соглашение ЕАЭС с Ираном о свободной торговле