Ինչու ալյուրը էժանացել է 10.4%-ով, իսկ հացը՝ ընդամենը 0.2%-ով.Մեկնաբանում է Բաբկեն Պիպոյանը
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած վերջին տվյալներով Հայաստանում 2023թ. մայիսին 2022թ. նույն ամսվա համեմատ ալյուրի գինը նվազել է 10.4%-ով, սակայն այդ նույն ժամանակահատվածում հացի գինը նվազել է 0.2%-ով: Նախորդ տարիներին արձանագրված գնաճի աննախադեպ ֆոնին ալյուրի գրանցված նման գնանկումը շարքային սպառողն այդպես էլ չի զգում: Միտումը մեկնաբանելու խնդրանքով Panorama.am-ը դիմեց «Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ նախագահ Բաբկեն Պիպոյանին:
«Գործ ունենք իրար հավասար, եթե նույնիսկ հավասար չեն, ապա կարևորությամբ հավասար գործոնի հետ, այնպիսին, որ առանձին-առանձին իրավունք չունենք դիտարկել,:
Առաջին՝ ըստ էության շուկան գնային տեսանկյունից չի վերահսկվում, իսկ հացն այն սպառման ապրանքն է, որի գնի իջեցումը դինամիկայի տեսանկյունից ավելի դանդաղ է տեղի ունենում: Սա առաջին գործոնը՝ չկա վերահսկողություն և ինքնակարգավորման տեսանկյունից նոր խաղացողներ ի հայտ գալը, որոնք գին կզսպեն, դժվար կլինի:
Երկրորդ գործոնն էլ այն է, որ մենք իրավունք էլ չունենք ուղիղ համեմատություն անելու ալյուրի և հացի գնի միջև, որովհետև հացի ինքնարժեքի մեջ ալյուրը ունի մեծ տեսակարար կշիռ, բայց ամբողջությամբ ալյուրը չէ, որ ձևավորում է հացի ինքնարժեքը: Սկսած էլեկտրաէներգիայից, ջրից, վերջացրած բարելավիչներով, որոնք օգտագործվում են և, ի վերջո, կարևոր գործոնը՝ աշխատուժը, ազդում են հացի ինքնարժեքի վրա և չի բացառվում, որ, օրինակ, ալյուրի գինը նվազի, իսկ հացի գինն անգամ թանկանա:
Բայց այլ հարց է, որ մեր երկրում չկա պատշաճ հսկողություն, անգամ գործառութային իմաստով երևի թե բարդ խնդիր է, քանի որ գերիշխող դիրք ունեցող ընկերություններ չկան: Այստեղ կարող ենք ապավինել բացառապես մի քանի բարեխիղճ տնտեսվարողի վրա, որոնք գերշահույթներ հետապնդելու փոխարեն, թափանցիկ կներկայացնեն հացի գնի իջեցման հնարավորությունը և ոչ միայն կներկայացնեն, այլ նաև կանեն, դրանից հետո արդեն հեշտ կլինի պնդումներ անել»,-ասաց Բաբկեն Պիպոյանը:

Почему мука подешевела на 10.4%, а хлеб – на 0.2%? Прокомментировал Бабкен Пипокян
По последним данным статистического комитета Армении, в мае 2023 по сравнению с аналогичным периодом 2022 года цена на муку в РА снизилась на 10.4%, однако, за тот же период времени цена на хлеб сократилась на 0.2%. На фоне беспрецедентной инфляции, зафиксированной в прошлые годы, подобное снижение цены на муку рядовой потребитель не ощущает.
С просьбой прокомментировать данную тенденцию корреспондент Panorama.am обратился к председателю общественной организации «Информированный и защищенный потребитель» Бабкену Пипояну.
«Имеем делу с равными, даже если не равными, то по важности равными факторами, которые нельзя рассматривать по отдельности.
Во-первых, по сути рынок не контролируется с ценовой точки зрения, а хлеб – этот тот продукт потребления, снижение цены на который с точки зрения динамики происходит медленно. И первый фактор – нет контроля и с точки зрения саморегулирования новым игрокам трудно будет выйти на рынок, чтобы при этом сдержать цену.
Второй фактор заключается в том, что у нас даже нет права проводить прямое сравнение между ценами на муку и хлеб, поскольку мука имеет большой удельный вес в стоимости хлеба, но мука вовсе не формирует стоимость хлеба. Начиная от электроэнергии, воды, заканчивая улучшителями, и, наконец, важный фактор – рабочая сила, всё это влияет не себестоимость хлеба и не исключено, что, например, цена на муку снизится, а хлеб подорожает.
Но другой вопрос, что в нашей стране отсутствует надлежащий контроль, это трудная задача даже в функциональном плане, поскольку нет компаний с доминирующим положением. Здесь можем рассчитывать на несколько добросовестных хозяйствующих субъектов, которые вместо погони за сверхприбылью прозрачно представят возможность снижения цены на хлеб, и не только представят, но и сделают это, после чего уже легче будет делать суждения», – отметил Б. Пипоян.