Քաղաքական 16:22 12/06/2023 Հայաստան
Այս իշխանություններն Արցախն Ադրբեջանին բռնակցելու ծրագիրն անում են մի քանի քայլով. Լարիսա Ալավերդյան
«Այսպիսի գործընթացը մեծ նշանակություն ունի ոչ միայն այն պատճառով, որ առաջին անգամ է  գործածվում,  նաև այդ գործընթացը պահանջում է  ժողովրդի համախմբումը»,- ԿԸՀ դիմաց լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Ընդդեմ իրավական կամայականությունների» ՀԿ գործադիր տնօրեն, ՀՀ Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան  Լարիսա Ալավերդյանը։
Հիշեցնենք, որ այսօր «ՀայաՔվե» նախաձեռնող խումբը փաստաթղթերի փաթեթ է հանձնել ԿԸՀ։ 2018 թվականին ընդունված «Հանրաքվեի մասին» օրենքը սահմանել է հստակ ընթացակարգ, ըստ որի քաղաքացիական նախաձեռնությամբ խումբն իրավունք ունի դիմել ԿԸՀ, ներկայացնել օրենքի նախագիծ, ստանալ համապատասխան թույլտվություն և համաքաղաքացիների 50 հազար ստորագրություն հավաքելու դեպքում օրենքի ուժով նախագիծ ներկայացել ԱԺ քննարկման։
Լ.Ալավերդյանը նշեց, որ ՔՊ-ականներից, Աժ-ում լինելով մեծամասնություն, որևէ ակնկալիք չունի, բայց այս գործընթացի ընթացքում երկու բան է կարևոր՝ ամեն մի մարդ պատասխանատվություն է վերցնում իր վրա այն գործընթացների համար, որոնք այսօր արվում են ի հակառակ ժողովրդի կամքի, երկրորդ՝ մերժելը նշանակում է,  որ այս իշխանություններն այլևս չեն թաքցնում, թե ինչի համար են եկել։
«Ես 2018 թվականից պնդում էի, որ այս իշխանություններն  իշխանության են եկել  ոչ թե չունենալով ծրագիր, այլ շատ պարզ ծրագրով։ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին ասել էի՝ միակ բանը, որ իրենց մոտ  մինչ այսօր չի ստացվել, Արցախը միանգամից բռնակցելն է Ադրբեջանին։ Հիմա իրենք դա անում են մի քանի քայլով»,- ասաց Լ. Ալավերդյանը։
Նա նաև նշեց, որ ԿԸՀ կողմից մերժելու դեպքում բողոքարկման հնարավորություն ունեն ու այս դեպքում ոչ թե ժողովրդի համախմբումն են ակնկալում, այլ դատական իշխանության՝  երեսը պարզելու կամ ամբողջովին իրեն տապալելու առումով։

Право 20:26 12/06/2023 Армения
Эти власти воплощают в жизнь свой план по насильственному присоединению Арцаха к Азербайджану в несколько этапов – Лариса Алавердян
«Данный процесс имеет большое значение не только потому, что задействован впервые, но и потому, что он требует консолидации народа», – заявила сегодня в беседе с журналистами перед зданием Центральной избирательной комиссии Армении  исполнительный директор общественной организации «Против правового произвола», первый омбудсмен Армении Лариса Алавердян, коснувшись подачи инициативной группой «АйаКве» заявки в ЦИК.
Напомним, «АйаКве» – гражданская законодательная инициатива, которая предлагает пресечь сдачу Арцаха Азербайджану, криминализируя любое действие, направленное на признание Республики Арцах частью Азербайджана.
Сегодня, 12 июня, инициативная группа «АйаКве» представила пакет документов в ЦИК. Принятый в 2018 году Закон РА «О референдуме» предусматривает четкую процедуру, согласно которой в порядке гражданской инициативы инициативная группа имеет право обратиться в ЦИК, представить проект закона, получить соответствующее разрешение и, в случае сбора 50 тысяч подписей сограждан, силой закона представить проект на обсуждение в Национальное Собрание.
Л.Алавердян отметила, что с представителями «Гражданского договора», у которых большинство в Национальном Собрании, она каких бы то ни было ожиданий не связывает, но в контексте данного процесса важны две вещи:
во-первых, каждый человек берет на себя ответственность за процессы, которые осуществляются сегодня вопреки воле народа;
во-вторых, отклонение проекта будет означать, что эти власти более не скрывают, для чего они пришли.
«Я с 2018 года утверждала, что они пришли к власти с очень простым планом. 10 ноября 2020 года я сказала: единственное, что им пока не удалось, это обеспечение полной оккупации Арцаха Азербайджаном. Теперь они делают это с помощью комбинации из нескольких шагов», – сказала Л. Алавердян.
Она также сообщила: если ответ ЦИК будет отрицательным, то у инициативной группы есть возможность обжалования, и в этом случае они рассчитывают на консолидацию не народа, а судебной власти – в том плане, реабилитирует она себя или засвидетельствует свой полный провал.