Հասարակություն 13:10 12/06/2023 Հայաստան
«Հենց հիմա արդեն բեկումը սկսվեց, որովհետև մարդկանց ամբողջ մտազբաղության մեջ մտավ «Հայաքվեի» ամենակարևոր նպատակը՝ հասկացան, որ  առաջին անգամ իրենք իրենց ձեռքով կարող են  օրենք ընդունել, օրենք մտցնել տալ ըստ ժողովրդի ցանկության»,- ԿԸՀ դիմաց լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ժողովրդական արտիստ, դերասան Հրանտ Թոխատյանը։
Նա ընդգծեց, որ դա շատ կարևոր է, երբեք նման բան չեն ունեցել։
Հիշեցնենք, որ «ՀայաՔվե» նախաձեռնությունը փաստաթղթերի փաթեթը հանձնեց ԿԸՀ։
Նա հույս ունի, որ հասարակությունը կմիանա այս նախաձեռնության ստորագրահավաքին, ինքն էլ իրենից կախված ամեն ինչ կանի՝ տարածելու, բացատրական աշխատանքներ տանելու ուղղությամբ։
Հ. Թոխատյանը համոզված է, որ բավական մարդիկ հավատում են պայքարի այս ձևին, ինչը շատ կարևոր։
«Ես չեմ սիրում որևէ բան անել ստիպողաբար։ Կարծում եմ, դեռ հույս ունեմ մարդու բանականության վրա, որ եթե բացատրեն, իրենք էլ պետք է հասկանան, որ սա ի օգուտ մեր պետության, պետականության է։ Ստիպողաբար, թաթիկին խփելով ոչնչի չես հասնելու, բացատրելով, քաղցր խոսքով պետք է հասնել արդյունքի»,- ասաց Հրանտ Թոխատյանը։

Политика 14:13 12/06/2023 Армения
«Уже начался прорыв, поскольку в сознание людей пришла самая главная цель инициативы “Айякве”: они поняли, что впервые могут принять закон самостоятельно», – заявил в беседе с журналистами народный артист РА, актер Грант Тохатян.
Он подчеркнул, что это крайне важно, никогда подобной инициативы не было.
Напомним, инициатива «Айякве» подала пакет документов в ЦИК.
Он выразил надежду, что общество присоединится к сбору подписей, а он сделает всё от него зависящее по части проведения объяснительных работ, распространения информации.
Г. Тохатян убежден, что многие люди верят в подобный способ борьбы, и это крайне важно.
«Не люблю делать что-то принудительно. Полагаю, у меня еще есть надежда на человеческую интеллигентность, и они тоже должны понять, что это на благо нашего государства, государственности», – отметил актер Г. Тохатян.