Քաղաքական 10:41 13/06/2023 Հայաստան
Ինչո՞վ է պայմանավորված՝ քնել-քնել, կարևոր հարցերը նստաշրջանի վերջին օրը ներկայացնել. Արթուր Խաչատրյան
ԱԺ հերթական նիստի մեկնարկին «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը հարց բարձրացրեց, թե ինչո՞վ է պայմանավորված, որ կարևորագույն օրենքները հատուկ ընթացակարգով են ներկայացվում։
«Բյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարին հարցրեցի՝ ինչո՞վ է պայմանավորված կարևորագույն օրենքները  հատուկ ընթացակարգով են ներկայացվում։
Անկեղծ պարզաբանումն այն էր, որ  ներքին պրոբլեմներ են, երբեմն ինչ-որ վարչության պետ քնում-քնում է, հետո արթնանում է, հրատապ կարգով հարց է  ներկայացնում։
Ուզում եմ հասկանալ, երբ կառավարությունն այս հարցը  ներկայացնում էր  ԱԺ խորհրդին, քննարկվե՞լ էր, թե ինչով էր պայմանավորված  այսպես կարևոր հարցերը քնել-քնել, նստաշրջանի վերջին օրը ներկայացնել»,- ասաց Ա. Խաչատրյանը։
Նշենք, որ Քննարկվել եւ հաստատվել են Ազգային ժողովի ութերորդ գումարման հինգերորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու եւ հունիսի 13-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծերը: Սահմանվել է նաեւ հերթական նիստերի օրակարգային հարցերի  քննարկման հաջորդականությունը:

Политика 13:53 13/06/2023 Армения
В начале очередного заседания Национального Собрания депутат от фракции «Армения» Артур Хачатрян поинтересовался: чем обусловлено, что важнейшие законы представляются по специальной процедуре?
«Когда обсуждался отчет об исполнении бюджета, я спросил руководителя аппарата премьер-министра: чем обусловлено представление важнейших законопроектов по специальной процедуре?
Честное объяснение состояло в том, что это связано с внутренними проблемами, иногда начальник какого-то управления „вдруг пробуждается” и представляет вопрос в срочном порядке.
Хочу понять, когда правительство представляло этот вопрос Совету НС, обсуждалось ли, чем обусловлено представление таких важных вопросов в последний день сессии?» – спросил Артур Хачатрян.
Отметим, ранее были обсуждены и утверждены проекты дополнений в повестку дня пятой сессии НС восьмого созыва и повестку дня созываемых 13 июня очередных заседаний. В проект повестки дня созванных 13 июня очередных заседаний включено 27 вопросов.