Քաղաքական 21:22 13/06/2023 Հայաստան
Գնդակոծելով կառուցվող գործարանը՝ Ադրբեջանը բացահայտ արհամարհանք է ցուցաբերում ՀՀ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների նկատմամբ. ԱԳՆ
ՀՀ ԱԳՆ հայտարարություն է տարածել  Երասխի ուղղությամբ Ադրբեջանի ԶՈւ գործողությունների վերաբերյալ.
«Հունիսի 13-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը, հերթական անգամ դիմելով ուժի կիրառման, կրակ են բացել Հայաստանի Հանրապետության Երասխ բնակավայրի մոտ տեղակայված ՀՀ ԶՈւ դիրքերի և քաղաքացիական նշանակության օբյեկտների նկատմամբ:
Հատկանշական է, որ ադրբեջանական կողմը թիրախավորված կրակ է վարել Երասխում օտարերկրյա ներդրումների միջոցով կառուցվող մետալուրգիական գործարանի ուղղությամբ: Սրան նախորդել էին Ադրբեջանի կեղծ մեղադրանքները հայկական կողմի հասցեին վերոնշյալ գործարանի կառուցման վերաբերյալ: Հայաստանի Հանրապետությունը նախորդիվ արդեն հայտնել էր, որ գործարանի կառուցումը լիովին համապատասխանում է իր միջազգային պարտավորություններին, և որ Ադրբեջանի կեղծ անհանգստությունը պարզապես նպատակ ունի խոչընդոտել Հայաստանի տնտեսական զարգացումը և օտարերկրյա ներդրումները:
Այժմ, գնդակոծելով կառուցվող գործարանը, Ադրբեջանը բացահայտ արհամարհանք է ցուցաբերում ՀՀ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների, մարդու իրավունքների և միջազգային իրավունքի նկատմամբ: Ավելին՝ Ադրբեջանը հետևողականորեն ապացուցում է, որ Հայաստանի Հանրապետության հետ բոլոր ուղղություններով բանակցային գործընթացներում առաջնորդվում է միմիայն ուժի ապօրինի կիրառմամբ իր ցանկալի լուծումները Հայաստանի Հանրապետությանը պարտադրելու սկզբունքով, ինչի համար նպաստող կամ խրախուսող միջավայր է ընկալում միջազգային հանրության մեղմ արձագանքը և ամենաթողությունը:
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը հստակ քայլեր ձեռնարկել՝ սահմանափակելու Ադրբեջանի ծավալապաշտական նկրտումները և վերջինիս անհիմն, անտրամաբանական և կամայական պահանջներին ուժի և ուժի կիրառման սպառնալիքի միջոցով հասնելու անընդունելի քաղաքականությունը»։

Politics 11:00 14/06/2023 Armenia
The Armenian Foreign Ministry condemned Azerbaijan for targeting Armenian army positions and civilian objects near Yeraskh in a fresh ceasefire violation on Tuesday. Below is the full text of a statement issued by the ministry.
"On June 13, the armed forces of Azerbaijan, once again resorting to the use of force, opened fire on the positions of the armed forces of the Republic of Armenia and civilian objects located near the Yeraskh settlement of the Republic of Armenia.
It is noteworthy that the Azerbaijani side opened fire in the direction of a metallurgical factory which will be built in Yeraskh with the involvement of foreign investments. This was preceded by Azerbaijan's false accusations against the Armenian side regarding the construction of the mentioned factory. The Republic of Armenia has previously stated that the construction of the plant fully complies with its international obligations, and that Azerbaijan's false concerns are simply aimed at hindering Armenia's economic development and foreign investments.
Now, by firing at the plant under construction, Azerbaijan demonstrates blatant disregard for Armenia's internationally recognized borders, human rights and international law. Moreover, Azerbaijan consistently proves that in the negotiation processes with the Republic of Armenia in all directions it is guided only by the principle of imposing the desired solutions on the Republic of Armenia with the illegal use of force, perceiving the weak response and permissiveness of the international community as a favorable or encouraging environment.
We call on the international community to take concrete steps to curb Azerbaijan's expansionist ambitions and its unacceptable policy of achieving its groundless, illogical and arbitrary demands through the use of force and the threat of force."