Կրթություն, գիտություն 17:03 14/06/2023 Հայաստան
Հայաստանի 46 դպրոցներում ռուսերենով ուսուցման դասարաններում սովորում է ավելի քան 6000 երեխա. Ժաննա Անդրեասյան
«Մենք ունենք հայ-ռուսական միջկառավարական հանձնաժողովի  համատեղ արձանագրություն, նախանշված են մի շարք համատեղ ծրագրեր, որնցից մեկը վերաբերում է  հանրակրթության ոլորտում մեր համագործակցությանը»,- ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ ասաց ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
Նա նշեց, որ այդ համագործությունը մի քանի ուղղություն է ընդգրկում։ Դրանցից մեկը Հայաստանի դպրոցներում ռուսերեն լեզվի ուսուցման որակի բարձրացումն է։
Ժ. Անդրեասյանն ասաց, որ շարունակաբար իրականացվել և իրականացվելու է ՀՀ-ում գտնվող ՌԴ քաղաքացիների կրթության իրավունքի ապահովում։
«Մեր 46 դպրոցներում գործում են ռուսերենով ուսուցման դասարաններ, որոնք մեր չափորոշնիչներով են  գործում, առարկաների ուսուցումն իրականացվում է ռուսերեն լեզվով։ Ավելի քան 6000 երեխա է սովորում այդ դասարաններում։
Այստեղ, իհարկե, կարևոր է, որ այդ երեխաները Հայաստանի քաղաքացիներ չեն, օտարերկրյա կամ երկքաղաքացիություն ունեցող ծնողների երեխաներ են»,- ասաց Ժ. Անդրեասյանը։

Жанна Андреасян: В Армении свыше 6000 детей учатся в русских классах
«У нас есть совместный протокол армяно-российской межправительственной комиссии, предусмотрен ряд совместных программ, одна из которых относится к нашему сотрудничеству в сфере общего образования», – заявила в ходе правительственного часа в Национальном Собрании Армении министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян.
Она отметила, что это сотрудничество включает в себя несколько направлений. Одним из них является повышение качества преподавания русского языка в армянских школах.
Ж. Андреасян отметила, что обеспечение права граждан России на образование в РА осуществлялось и будет осуществляться.
«В наших 46 школах действуют классы на русском языке, которые работают по нашим стандартам, предметы преподаются на русском языке. В этих классах обучается более 6000 детей.
Здесь, конечно, важно отметить, что эти дети не граждане РА, а дети родителей-иностранцев или лиц с двойным гражданством», – отметила министр.