Քաղաքական 09:27 14/06/2023 Հայաստան
«Երկու կողմերն էլ (Հայաստանը և Ադրբեջանը – խմբ.) ճանաչեցին միմյանց տարածքային ամբողջականությունը կոնկրետ դրսևորումներով, և առաջին անգամ և, հավանաբար, շատ կարևոր է այն փաստը, որ Հայաստանը Ղարաբաղը ներառեց Ադրբեջանի տարածքում»,- այս մասին հունիսի 13-ին, Եվրախորհրդարանում Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման հետ կապված ստեղծված իրավիճակի քննարկման ժամանակ ասել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը։
«Սա առաջին անգամն է, որ Հայաստանի ղեկավարը, տվյալ դեպքում Փաշինյանը, դա արտահայտում է նման միանշանակ կերպով։ Դա միանգամայն միանշանակ էր»,- ընդգծել է Բորելը։
yerkir.am-ի հաղորդմամբ, այդ կապակցությամբ նա հույս է հայտնել, որ Բաքուն կընդունի Հայաստանի վարչապետի ուղերձը և Լեռնային Ղարաբաղի հայերին կուղարկի «դրական նարատիվ՝ իրենց իրավունքների, անվտանգության վերաբերյալ հստակ ուղերձով, որ դրանք լիովին կհարգվեն»։
«Սա համաձայնագրի մեսիջներից մեկն է, որը պետք է զուգահեռ ընթանա բանակցային գործընթացի այլ կետերի հետ»,- ասել է Բորելը։

Politics 13:06 14/06/2023 Armenia
Both Armenia and Azerbaijan have recognized each other's territorial integrity in concrete terms, Josep Borrell, High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy / Vice-President of the European Commission, said at the European Parliament debates on Azerbaijan's blockade of Artsakh (Nagorno-Karabakh) on Tuesday.
“For the first time, and this may be relevant, Armenia has recognized Karabakh as part of Azerbaijan,” he said.
"It’s the first time that an Armenia leader, in this case [Prime Minister Nikol] Pashinyan, has expressed it in such an unambiguous fashion. It was totally unambiguous what he had to say in regard to the place of Nagorno-Karabakh," the EU foreign policy chief stressed, referring to Pashinyan’s statements at a news conference in Yerevan in late May.
Borrell expressed hope that Baku would accept the Armenian premier’s message and send the Armenians of Nagorno-Karabakh "a positive narrative with a clear message concerning their rights and security, that they will be fully respected."
"This is one of the messages of the [potential peace] agreement, which should go hand in hand with other points of the negotiation process," the EU diplomat added.