«Ժողովուրդ». Դատավորը պահանջում է վարույթ հարուցել Կարեն Անդրեասյանի և Գրիգոր Մինասյանի գործունեության մասով
««Ժողովուրդ» օրաթերթի բացառիկ տեղեկությունների համաձայն՝ ՀՀ վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի դատավոր Տիգրան Պետրոսյանը, որի մասով ԲԴԽ-Ն կարգապահական վարույթ է հարուցել, դիմել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով։
Մեզ հասած տեղեկությունների համաձայն՝ դատավոր Տիգրան Պետրոսյանը դիմել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժոով՝ պահանջելով վարույթ հարուցել ԲԴԽ նախագահ Կարեն Անդրեասյանի և արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանի գործունեության մասով և պարզել, թե արդյոք այն, ինչ անում են երկու ընկերներ՝ ԲԴԽ նախագահն ու արդարադատության նախարարը, շահերի բախում չէ:
Ըստ դատավորի՝ երկու ընկեր՝ մեկը ԲԴԽ նախագահ է, մյուսը՝ արդարադատության նախարար, վարույթներ են հարուցում դատավորների նկատմամբ: Ի վերջո, ի՞նչ սկզբունքով են ընտրվում դատավորների նկատմամբ վարույթները:
Ըստ Պետրոսյանի դիմումի՝ Վճռաբեկ դատարանում շատ դատավորների որոշումների հետևանքով ՄԻԵԴ-ը ըննդեմ Հայաստանի որոշումներ է կայացրել, սակայն ԲԴԽ-ն որոշել է ընդդեմ Հայաստանի ՄԻԵԴ որոշման համար, արդարադատության նախարարի դիմումի հիման վրա, կարգապահական վարույթ հարուցել Վճռաբեկի դատավորներ Արտակ Բարսեղյանի և իր նկատմամբ, ինչը խիստ կասկածելի է»։

Политика 11:56 16/06/2023 Армения
«Жоховурд»: Судья Тигран Петросян обратился в Комиссию по предотвращению коррупции с требованием возбудить производство по части деятельности Карена Андреасяна и Григора Минасяна
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что судья Гражданской палаты Кассационного суда Тигран Петросян, в отношении которого Высший судебный совет возбудил дисциплинарное производство, обратился в Комиссию по предотвращению коррупции.
«По нашим сведениям, судья Тигран Петросян обратился в Комиссию по предотвращению коррупции с требованием возбудить производство по части деятельности председателя ВСС Карена Андреасяна и министра юстиции Григора Минасяна и выяснить, не является ли то, что делают два друга – председатель ВСС и министр юстиции – конфликтом интересов.
По мнению судьи, два друга – один председатель ВСС, другой – министр юстиции, возбуждают производства в отношении судей. В конце концов, по какому принципу выбираются производства в отношении судей.
Согласно заявлению Петросяна, из-за решений многих судей Кассационного суда ЕСПЧ принял решения против Армении, однако ВСС решил за решение ЕСПЧ против Армении возбудить дисциплинарное производство на основании заявления министра юстиции в его отношении и судьи Кассационного суда Артака Барсегяна, что крайне подозрительно», - пишет газета.