Քաղաքական 11:00 17/06/2023
Բարձր ենք գնահատում ՄԹ շարունակական աջակցությունը և լիահույս ենք, որ այն կկրի տևական բնույթ. Փաշինյան
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության վարչապետ Ռիշի Սունակին՝ ազգային տոնի առթիվ: Կառավարության հաղորդմամբ, ուղերձում նշված է.
Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Միացյալ Թագավորության բարեկամ ժողովրդին երկրի ազգային տոնի՝ թագավոր Չարլզ Երրորդի ծննդյան օրվա առթիվ:
Հայաստանը մեծապես կարևորում է Միացյալ Թագավորության հետ բազմաշերտ համագործակցության հետագա զարգացումն ու խորացումը՝ խարսխված ժողովրդավարական արժեքների, գործնական շահերի և փոխադարձ հարգանքի վրա:
Ուրախ եմ արձանագրելու, որ հայ-բրիտանական հարաբերություններում վերջին շրջանում նկատվում է դրական դինամիկա, և այս համատեքստում վերահաստատում եմ հայկական կողմի հանձնառությունը նպաստելու երկկողմ օրակարգի ընդլայնմանը։ Լիահույս եմ, որ վերջերս ազդարարված՝ Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա ռազմավարական երկխոսությունը կարևոր և գործնական հարթակ կդառնա երկկողմ փոխգործակցությունը հեռանկարային ուղղություններով համալրելու համար։
ՀՀ կառավարության որդեգրած բարեփոխումների օրակարգի իրականացման համատեքստում բարձր ենք գնահատում Միացյալ Թագավորության շարունակական աջակցությունը և լիահույս ենք, որ այն կկրի տևական բնույթ։
Մաղթում եմ Ձերդ գերազանցությանը քաջառողջություն, իսկ Միացյալ Թագավորության բարեկամ ժողովրդին՝ բարեկեցություն»։

Политика 12:17 17/06/2023 Армения
Пашинян: Высоко ценим постоянную поддержку Соединенного Королевства и надеемся, что она будет носить долгосрочный характер
Никол Пашинян направил поздравительное послание премьер-министру Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Риши Сунаку по случаю Национального праздника страны.
В послании, которое приводит пресс-служба правительства, говорится:
Сердечно поздравляю Вас и дружественный народ Соединенного Королевства по случаю национального праздника - Дня рождения короля Карла Третьего.
Армения придает большое значение дальнейшему развитию и углублению основанного на демократических ценностях, практических интересах и взаимном уважении многопланового сотрудничества с Соединенным Королевством.
Рад констатировать, что в последнее время в армяно-британских отношениях наблюдается положительная динамика, и в этом контексте подтверждаю приверженность армянской стороны способствовать расширению двусторонней повестки дня. Надеюсь, что объявленный недавно стратегический диалог Армения-Великобритания станет важной и практической площадкой для расширения двустороннего сотрудничества в перспективных направлениях.
В контексте реализации принятой правительством Республики Армения повестки реформ мы высоко ценим постоянную поддержку Соединенного Королевства и надеемся, что она будет носить долгосрочный характер.
Желаю Вашему Превосходительству доброго здоровья, а дружественному народу Соединенного Королевства - процветания».