Հասարակություն 15:56 17/06/2023 Արցախ
Հունիսի 14-ին Էստոնիայի մայրաքաղաք Տալլինում իր աշխատանքներն է սկսել Եվրոպայի Եկեղեցիների Կոնֆերանսի (ԵԵԿ) գլխավոր համագումարը՝ «Աստծո օրհնության ներքո՝ կերտելով ապագան» խորագրով։ Համագումարը հյուրընկալվել է Էստոնիայի Ավետարանական Լյութերական և Էստոնիայի Ուղղափառ Եկեղեցիների կողմից:
Համագումարը համախմբում է ԵԵԿ անդամ եկեղեցիների ներկայացուցիչներին, գործընկեր կազմակերպություններին և Եվրոպական Եկեղեցիների ազգային խորհուրդներին: Այն տեղի է ունենում հինգ տարին մեկ՝ Եվրոպայի Եկեղեցիների Կոնֆերանսի ապագա ծրագրերի վերաբերյալ որոշումներ կայացնելու առաքելությամբ: Համագումարի ընթացքում կընտրվեն նաև խորհրդի նոր անդամներ, որոնք կղեկավարեն ԵԵԿ առաքելությունը առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում։
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությամբ ԵԵԿ գլխավոր համագումարին Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին ներկայացնում են Մեծ Բրիտանիայի և Իռլանդիայի Հայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Հովակիմ եպիսկոպոս Մանուկյանը, Բալթյան Երկրների Հայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Վարդան եպիսկոպոս Նավասարդյանը և Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Քարոզչական կենտրոնի տնօրեն Հոգեշնորհ. Տ. Գարեգին վարդապետ Համբարձումյանը։
ՀԱՍ եկեղեցու Արցախի թեմից հայտնում են, որ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի քարոզչական կենտրոնի և Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության հարցերով գրասենյակի տնօրեն Տ․ Գարեգին վարդապետ Համբարձումյանը համագումարի ընթացքում ներկայացրել է շրջափակված Արցախի ներկայիս իրավիճակի և դրա հետևանքով առաջացած հումանիտար ճգնաժամի մասին:

Society 16:30 17/06/2023 Armenia
The Conference of European Churches (CEC) opened its General Assembly in Tallinn, Estonia, on 14 June, exploring the theme Under God's Blessing – Shaping the Future.”
The General Assembly is hosted by the Estonian Evangelical Lutheran and Estonian Orthodox Churches.
The event unites representatives of CEC member churches, partner organizations and national councils of European Churches. It takes place every five years with the mission of making decisions about the future plans of the Conference of European Churches. During the Assembly, new members of the council will also be elected, who will lead the CEC mission for the next five years, the Mother See of Holy Etchmiadzin reported.
With the blessings of His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians; the Armenian Apostolic Holy Church is represented at the CEC General Assembly by His Grace Bishop Hovakim Manukyan, Primate of the Armenian Diocese of Great Britain and Ireland; His Grace Bishop Vardan Navasardyan, Primate of the Armenian Diocese of the Baltic States and Rev. Fr. Archimandrite Garegn Hambardzumyan, Director of the Mission Department of the Mother See of Holy Etchmiadzin.
Fr. Garegn Hambardzumyan spoke about Azerbaijan’s blockade of Artsakh and the humanitarian crisis caused by it at the CEC General Assembly, the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church said.