Հասարակություն 10:00 17/06/2023 Հայաստան
2022 թվականի բյուջեի կատարողականի հաշվետվությունն էր, հա՞։ Լսողի համար ոչ կատարողականը պարզ եղավ, ոչ հաշվետվությունը։ Ինչպես է ասու՞մ քպ-ն՝ «սովորական քաղաքացու»։
Սովորական քաղաքացին տեսավ, որ էլի ընդդիմություն ու իշխանությունը «զարկին» իրար, բայց ասեմ՝ քպ-ն լավ էր պատրաստվել։ Սերժ Սարգսյանի խոսքերից մեկ անձից գնումների մասին՝ «մարդը ճիշտ էր, ինչ ասեմ», բանակի մասին, որ ժամանակի, թե ոչ տեղին լինելու պատճառով Սեյրան Օհանյանը ամբողջությամբ չանդրադարձրեց, «մարտի մեկի» մասին, երբ Ալենը դաշնակցականներին ասաց... հասկանու՞մ եք։ Սովորական քաղաքացին չի նստում համադրում, համեմատում, եզրակացնում։ Որքան էլ ընդդիմությունը մտածի, որ՝ այդ մասին խոսել ենք, միշտ սովորական այդ քաղաքացու մոտ տպավորվում է վերջին ասածը։ Իսկ երկու օր առաջ նույնիսկ Արփին էր պատրաստված խոսում։
Հազար ու հազար անգամ ես ինձ հարց եմ տալիս՝ ինչու ընդդիմությունն այսքան ամբիցիոզ եղավ, որ նախ՝ գնաց ընտրությունների, հավատալով, թե համեմատւթյան մեջ կամ բացարձակով իրենք սիրված են։ Որտեղից այդ ինքնավստահությունը։ Կամ՝ եթե գնալու էր ընտրությունների, ինչու այնպիսի մարդիկ չգնացին, որ «դուք արել եք, դուք էլ հիմա եք անում» խոսակցություններից զերծ մնար սովորական քաղաքացին։
Ոնց տեսնում եմ՝ ընդդիմությունը խելոք սպասելու է հաջորդ ընտրություններին, հա՞։
Ու եթե քաղաքական, ակտիվ, աշխարհ տեսած, ձեռքը չքարի տակ ընդդիմությունը մինչև վերջ չգնաց նիկոլենց թախտից գցելու համար, որ Հայրենիք չկորցնենք, սովորական քաղաքացիները ոնց էին անելու, շատ էլ որ՝ շատ կորուստներ միս ու արյան պես են զգում։
Ու այստեղ բոլորը լռում են՝ կամ չեն պատասխանում, կամ  չի ասվում։
Ու ամենասարսափելին՝ երբ մտածում ես մյուս գարնան մասին։ Հա, չի համբերվում, բայց լավ, օկ՝ ով է գնալու որպես ընդդիմություն ընտրությունների։ Ախր դուք չեք ճանաչում «սովորական» քաղաքացուն։

Общество 19:00 17/06/2023 Армения
Был отчет об исполнении государственного бюджета на 2022 г., да? Для слушающих так и не стали понятны  ни исполнение, ни отчет. Как там говорит гд – «для простого гражданина»?
Простой гражданин увидел, что снова оппозиция и власть «бились» друг с другом, но скажу: гд хорошо подготовился. Из слов Сержа Саргсяна о закупках у одного лица – «человек был прав, что тут скажешь», об армии, на что Сейран Оганян не отреагировал в полной мере в силу времени или нецелесообразности, о «1 марта», когда Аллен сказал представителям АРФД... понимаете? Простой гражданин не сравнивает, не сопоставляет и  не делает выводы. Сколько бы ни думала оппозиция, что об этом говорили, простому гражданину всегда запоминается последнее сказанное. А два дня назад даже Арпи говорила подготовлено.
Я в тысячный раз задаюсь вопросом: почему оппозиция оказалась столь амбициозной, что, во-первых, пошла на выборы, веря, что они в сравнении или абсолютно любимы. Откуда такая уверенность в себе? Или же: если собирались идти на выборы, то почему на них не пошли такие люди, чтобы простой гражданин был избавлен от разговоров типа «вы так делали – а вы делаете так сейчас».
Как я вижу, оппозиция послушно будет дожидаться следующих выборов, да?
И если политическая, активная, видевшая мир, не нуждающаяся оппозиция не пошла до конца, чтобы свергнуть николовцев, чтобы мы не потеряли Родину, как бы этого добились простые граждане, хоть и  многие потери переживают как плоть и кровь.
И тут все молчат – либо не отвечают, либо не говорится.
И самое ужасающее: когда думаешь о следующей весне. Да, не терпится, но ладно, ок – кто пойдет на выборы в качестве оппозиции? Ведь вы не знаете «простого» гражданина.