Կանզաս նահանգապետ Լորա Քելին և բրիգադային գեներալ Մայքլ Վեներդին այցելում են Հայաստան
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը հունիսի 22-23-ը Երևանում կհյուրընկալի ԱՄՆ Կանզաս նահանգի նահանգապետ Լորա Քելիին։ Նահանգապետի այցի նպատակը Հայաստանի և Կանզասի միջև փոխգործակցության 20-ամյա հոբելյանի նշանավորումն է և Կանզաս նահանգի ու Հայաստանի միջև կապերի հետագա ամրապնդումը։
Դեսպանատնից մանրամասնում են, որ նահանգապետ Քելիին ուղեկցում է ԱՄՆ բրիգադային գեներալ Մայքլ Վեներդին, որը Կանզասի Ազգային գվարդիայի հրամանատարի պաշտոնը ստանձնելուց հետո առաջին անգամ է այցելում Հայաստան։
Նահանգապետ Քելին և բրիգադային գեներալ Վեներդին կհանդիպեմ ՀՀ վարչապետի և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների, մասնավորապես՝ պաշտպանության, ներքին գործերի, կրթության, էկոնոմիկայի նախարարների հետ։ Նրանք նաև կայցելեն 12-րդ խաղաղապահ բրիգադ, Զինվորական հոսպիտալ, Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարան, Ռազմական համալսարան և Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարան։
Կանզաս նահանգի և Հայաստանի Հանրապետության գործընկերության ծրագիրը սկիզբ է առել 2003թ․-ին Հայաստանի, ԱՄՆ Կանզաս նահանգի և ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի միջև փոխգործակցության համաձայնագրի ստորագրմամբ։ Ծրագրի շրջանակում Կանզասի Ազգային գվարդիան սերտորեն գործակցել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության և այլ պետական կառույցների հետ՝ կյանքի կոչելով համատեղ նախաձեռնություններ՝ զինվորական ուսուցում, արտակարգ իրավիճակների պատրաստություն, ինչպես նաև փոխանակումներ իրավապահ, բիզնեսի, բժշկական, հանրային առողջապահության, կրթության ոլորտներում։

Politics 16:15 21/06/2023 Armenia
The U.S. Embassy in Yerevan welcomes Governor of Kansas Laura Kelly to Armenia June 22-23, 2023. The Governor’s visit will celebrate the 20th anniversary of the Kansas-Armenia State Partnership, and strengthen ties between the State of Kansas and Armenia, the embassy said in a statement.
Governor Kelly is joined by U.S. Brigadier General Michael Venerdi on his first visit to Yerevan since being appointed as Adjutant General for the State of Kansas.
Governor Kelly and Brigadier General Venerdi will meet with the Prime Minister and senior officials from the Armenian government, including the Minister of Defense, Minister of Internal Affairs, Minister for Education, and Minister of Economy.  They will also visit the 12th Peacekeeping Brigade, the Military Hospital, the National Defense Research University, Military University, and the Armenia National Agrarian University.
In 2003, the Republic of Armenia signed an agreement with the State of Kansas and the U.S. Department of Defense to establish the Kansas-Armenia State Partnership Program.  Under the program, the Kansas National Guard has worked closely with the Armenian Ministry of Defense, and other governmental agencies on joint initiatives including military training, emergency preparedness, law enforcement, business, medical, public health, educational and humanitarian exchanges.