Քաղաքական 17:40 21/06/2023 Հայաստան
«Մեր ճակատագիրը կախված է մեզանից, որովհետև հիմա փորձում են հակառակը համոզել, որ  կախված է բոլորի, բացի մեզանից»,- «Ինչքա՞ն ժամանակ ունենք» քննարկմանն  «Հայաստան» խմբակցության անդամ Քրիստինե Վարդանյանը։
Նա նշեց, որ այսօր ընթանում է պետականությունից  հրաժարվելու գործընթաց. «Մենք սրընթաց  հրաժարվում ենք պետություն ունենալուց»։
Ք. Վարդանյանն ընդգծեց, որ պետականությունը պահելու ժամանակ դեռևս ունեն, ունեն երկու պատճառով. «Չկա միջազգային կոնսենսուս  Հայաստանի չգոյության վերաբերյալ։  Ստում են, երբ ասում են որևէ  դաշնակից չունենք պաշտպանելու մեր շահերը։ Այո, Հայաստանն առաջին հերթին պետք է հային, նաև պետք է այլ  պետությունների, տարածաշրջանով հետաքրքրող այլ դերակատարների, քանի որ բոլորը չէ «оk» են Թուրքիայի հզորացման  տարածաշրջանային քաղաքականության հետ։
Դա մեզ համար դուռ է բացում,  այսինքն մի հատ կիսաբաց դուռ ունենք։
Չնայած  այս տոտալ քարոզին, այնպես չէ, որ Հայաստանում  բնակչությունն ամբողջապես հրաժարվել է  Արցախից կամ ուզում է  հրաժարվել Արցախից ու պետականությունից»։
Ըստ նրա, կարևոր է նաև, որպեսզի աշխարհաքաղաքական կարևոր կենտրոններին հասցնեն, որ Նիկոլ Փաշինյանի օրակարգին կա այլընտրանքային օրակարգ։
«Այդ ձյանը պետք է հասնի Մոսկվա, Բրյուսել, Վաշինգտոն,  քանի որ դաշնակցիներ ունենալու համար պետք է ցույց տալ, որ կա այլընտրանք»,- ասաց Ք. Վարդանյանը։

Политика 20:36 21/06/2023 Армения
«Наша судьба зависит от нас, хотя сейчас нам пытаются доказать обратное, что зависит от всех, кроме нас», – заявила член фракции «Айастан» («Армения») Кристине Варданян в ходе обсуждения «Сколько у нас времени?»
Она отметил, что сегодня идет процесс по отказу от государственности: «Мы стремительно отказываемся от того, чтобы иметь государство».
К. Варданян подчеркнула, что пока ещё есть время для сохранения государственности: «Нет международного консенсуса относительно несуществования Армении. Нас обманывают, говоря, что у нас нет союзников, которые бы защитили наши интересы. Да, Армения, в первую очередь, нужна армянам, но нужна также и другим государствам, другим акторам, заинтересованным в регионе, поскольку не все нормально относятся к усилению Турции в регионе и её региональной политике.
И это открывает для нас двери, то есть – у нас есть одна полуоткрытая дверь.
Несмотря на этот тотальный хаос, не так, что население Армении полностью отказалось от Арцаха или хочет отказаться от Арцаха и собственной государственности».
По её словам, важно также, чтобы донести главным геополитическим центрам, что существует альтернатива повестке Никола Пашиняна.
«И этот голос должен стать слышимым в Москве, Брюсселе, Вашингтоне, поскольку для того, чтобы у нас были союзники следует продемонстрировать, что существует альтернатива», – подчеркнула К. Варданян.