Ռուսական կողմի մեկնաբանության մեջ կա բացահայտ հակասություն․ ԱԳՆ խոսնակ
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակը, պատասխել է լրատվամիջոցների հարցմանը։ Մասնավորապես, անդրադարձել է հարցին, թե ինչպե՞ս կմեկնաբանի Հակարի կամրջի մոտ հունիսի 15-ին տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցչի կողմից հունիսի 21-ին տրված ձևակերպումներին, ասելով․
«Ի պատասխան ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցչի մեկնաբանության, հարկ եմ համարում նշել հետևյալը.
Հունիսի 15-ի միջադեպը տեղի է ունեցել ոչ թե Լաչինի միջանցքում, ինչպես նշում է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը, այլ ՀՀ ինքնիշխան տարածքում՝ Հակարի կամրջի հայկական կողմում։
Ռուսական կողմի մեկնաբանության մեջ կա բացահայտ հակասություն: Եթե Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի սահմանազատման բացակայության պատճառով հնարավոր չէ հստակ ասել, թե որտեղով է անցնում սահմանագիծը, և դա է շարունակական խնդիրների պատճառը, ինչպես պնդում է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը, ապա հարց է առաջանում, թե ի՞նչ հիմքով և սկզբունքով էր հունիսի 15-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի կոնկրետ այդ հատվածում՝ կամրջի այս կողմում տեղադրվում ադրբեջանական դրոշ։ Ի դեպ, արձանագրենք, որ այս նույն թեզը պարբերաբար բառացիորեն կրկնում է ադրբեջանական կողմը` Հայաստանի Հանրապետության սահմանների նկատմամբ ագրեսիվ գործողություններ իրականացնելիս և ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներխուժելիս:
Պարզ չէ, թե ինչու էին Ադրբեջանի այդ գործողությանը մասնակցում ՌԴ խաղաղապահները, երբ գործողության թե՛ նպատակը, թե՛ անգամ վայրն ակնհայտորեն դուրս էին խաղաղապահների գործառույթների շրջանակից և պատասխանատվության գոտուց։ Հիշեցնում ենք, որ ռուս խաղաղապահների միակ վերաբերելի գործառույթը Լաչինի 5կմ լայնությամբ միջանցքը վերահսկողության տակ պահելն էր։
Ի դեպ, հունիսի 15-ի միջադեպից հետո ադրբեջանական կողմն ամբողջապես արգելափակել է Լաչինի միջանցքը, ինչի արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղ չեն տեղափոխվում նույնիսկ մարդասիրական նպատակով անհրաժեշտ պարագաներ, ներառյալ՝ սնունդ և դեղորայք, այդ թվում՝ անգամ ԿԽՄԿ կողմից, ԼՂ-ից ՀՀ բժշկական հաստատություններ չեն տեղափոխվում համապատասխան բուժօգնության կարիք ունեցող ծանր հիվանդները, շարունակում է խափանված մնալ գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը:
Եզրափակելով` ցանկանում ենք կոչ անել 2020թ. նոյեմբերի 9-ի և Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից ընդունված մյուս եռակողմ հայտարարությունները ստորագրած կողմերին արդարացումներ փնտրելու փոխարեն անշեղորեն իրականացնել ստանձնած հանձնառությունները»:
- Մարիա Զախարովա. Ռուս խաղաղապահներին ուղղված մեղադրանքներն անհիմն են
- Սպասենք Մոսկվայի պաշտոնական արձագանքին. Կոստանյանը՝ Հակարի կամրջի վրա տեղի ունեցած միջադեպի մասին
- ԱԳՆ․ Հակարի կամրջի մոտ ռուս խաղաղապահների ներգրավվածությամբ տեղի ունեցած միջադեպի կապակցությամբ ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանը կանչվել է ՀՀ ԱԳՆ

Политика 19:59 22/06/2023 Армения
Пресс-секретарь МИД Армении ответила на запрос средств массовой информации. В частности, обратилась к вопросу о том, как в МИД РА прокомментируют формулировки официального представителя МИД РФ Марии Захаровой (от 21 июня 2023 г.) относительно инцидента на мосту Хакари.
«В ответ на комментарий официального представителя МИД РФ, считаю необходимым отметить следующее:
Инцидент 15 июня произошел не в Лачинском коридоре, как отметила официальный представитель МИД РФ, а на суверенной территории Армении – на армянской стороне моста Хакари.
Налицо явное противоречие в комментарии российской стороны. Если по причине отсутствия делимитации границы между Арменией и Азербайджаном нельзя точно сказать, где проходит линия границы, и в этом причина непрекращающихся проблем, как утверждает официальный представитель МИД России, тогда возникает вопрос, на каком основании 15 июня именно на этом участке границы между Арменией и Азербайджаном, с этой стороны моста, устанавливается азербайджанский флаг?
Кстати, зафиксируем, что данный тезис дословно повторяет также азербайджанская сторона при осуществлении агрессивных действий в отношении границ Республики Армения и вторжении на суверенную территорию РА.
Непонятно, зачем российские миротворцы принимали участие в этих действиях Азербайджана, когда и цель, и даже место проведения операции явно находились за рамками функций и зоны ответственности миротворцев.
Напоминаем, что единственной касающейся российских миротворцев функцией в этом районе было удержание под контролем 5-километрового Лачинского коридора.
Кстати, после инцидента 15 июня азербайджанская сторона полностью заблокировала Лачинский коридор, в результате чего в Нагорный Карабах не доставляются даже гуманитарные грузы, в том числе продукты питания и лекарства, в частности, даже со стороны МККК, из Нагорного Карабаха в различные медцентры Армении не перевозят тяжелобольных пациентов, нуждающихся в соответствующей медпомощи, продолжаются сбои в подаче электроэнергии и газа.
Резюмируя, хотели бы призвать стороны, подписавшие заявление от 9 ноября 2020 года и другие трехсторонние заявления, принятые лидерами Армении, России и Азербайджана, вместо поиска оправданий, неукоснительно выполнять взятые на себя обязательства».