Քաղաքական 12:20 26/06/2023 Հայաստան
Երևանի քաղաքապետարանն ի պատասխան «Հայաքվե» նախաձեռնության համակարգող Ավետիք Չալաբյանի՝ լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում հնչեցրած հայտարարությունների տարածել է հաղորդագրություն, որտեղ ասված է.
«Այսօր տեղի ունեցած ասուլիսի ընթացքում «Հայաքվե» նախաձեռնության համակարգող Ավետիք Չալաբյանը հայտարարել է, թե «Երևանի վարչական շրջանների մի շարք ղեկավարներ, հղում անելով Երևանի քաղաքապետի պաշտոնակատար Լևոն Հովհաննիսյանին, հրաժարվել են տարածքներ տրամադրել ստորագրահավաքի անցկացման համար»:
Խոսքը, մասնավորապես, վերաբերում է մայրաքաղաքի Ավան, Նոր Նորք, Կենտրոն, Նուբարաշեն և Աջափնյակ վարչական շրջաններին: Երևանի քաղաքապետարանը հայտարարում է, որ պարոն Չալաբյանի պնդումը փաստերի խեղաթյուրում է, քանի որ վարչական շրջանների ներկայացուցիչները ոչ թե հրաժարվել են նախաձեռնությանը տարածքներ տրամադրել, այլ, մատնանշելով իրավասությունների տարանջատումը, առաջարկել են դիմել Երևանի քաղաքապետարան՝ համապատասխան թույտվություն ստանալու խնդրանքով:

Политика 13:24 26/06/2023 Армения
Мэрия Еревана в ответ на заявления координатора инициативы «Айякве» Аветика Чалабяна, озвученные в ходе пресс-конференции, распространила заявление, в котором, говорится:
«Координатор инициативы “Айякве” Аветик Чалабян в ходе сегодняшней пресс-конференции заявил, что “руководители ряда административных районов Еревана, ссылаясь на врио мэра Еревана Левона Ованнисяна, отказались предоставить территории для проведения сбора подписей”.
Речь, в частности, идет об административных районах Авана, Нор Норка, Кентрон, Нубарашен и Аджапняк. Мэрия Еревана заявляет, что утверждение господина Чалабяна является искажением фактов, поскольку представители административных районов не отказывались предоставлять территории инициативе, а, указав на принцип разделения властей, предложили обратиться в мэрию Еревана с просьбой получения соответствующего разрешения.