Օրվա մամուլ 08:50 28/06/2023 Հայաստան
«Դերասան, Երևանի նախկին քաղաքապետ Հայկ Մարությանը օրերս վերադարձել է Հայաստան և Երևանի ավագանու ընտրություններին մասնակցելու որոշման հանգել: «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ Մարությանը երկար մտորումներից հետո վերջնական որոշում է կայացրել ավագանու առաջիկա ընտրություններին մասնակցելու վերաբերյալ:
Մեր աղբյուրները տեղեկացրին, որ Մարությանը, մերժումներ ստանալով ՀԱԿ-ի, ՀԺԿ նախագահ Ստեփան Դեմիրճյանի կողմից, որոշել է դիմել «Ինքնիշխան Հայաստան» կուսակցության նախագահ Դավիթ Սանասարյանին: Վերջինս համաձայնել է, և սեպտեմբերի 17-ին Երևանի նախկին քաղաքապետը կրկին կփորձի իր ուժերը Երևանի ավագանու ընտրություններին:
Տեղեկացանք նաև, որ Մարությանն առաջիկայում կհանդիպի թիմակիցների հետ ու կհայտնի իր այս որոշման մասին: «Ժողովուրդ» օրաթերթի աղբյուրները փոխանցում են, որ Մարությանը դժվար է վերջնական որոշում կայացրել. սկզբում մտերիմներին ասել է, որ իրեն դերասանի մասնագիտությունն ավելի հարազատ է, չի ցանկանում վերադառնալ քաղաքապետարան, բայց մտափոխվել է:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը երեկ փորձեց տեղեկությունը ճշտել հենց Հայկ Մարությանից, բայց նրան գրված մեր նամակները և արված հեռախոսազանգերը դեռ անպատասխան են»։

Пресса дня 11:30 28/06/2023 Армения
Актер, бывший мэр Еревана Айк Марутян на днях вернулся в Армению и принял решение участвовать в выборах Совета старейшин Еревана, пишет газета «Жоховурд». По сведениям издания, Марутян после долгих раздумий наконец принял окончательное решение об участии в выборах.
«Как передают наши источники, получив отказ от АНК и председателя Народной партии Армении Степана Демирчяна, Марутян решил обратиться к председателю партии «Суверенная Армения» Давиду Санасаряну. Последний согласился и 17 сентября бывший мэр Еревана снова испытает свои силы на выборах Совета старейшин Еревана.
Нам сообщили также, что Марутян скоро встретится с членами своей команды и сообщит о своем решении. Как передают наши источники, Марутян с трудом пришел к окончательному решению: вначале он сказал своим близким, что профессия актера ему ближе, не хочет возвращаться в мэрию, но потом передумал.
Вчера мы попытались уточнить эту информацию у Айка Марутяна, но он не ответил на наши сообщения и звонки», - пишет газета.