Տնտեսություն 15:37 29/06/2023 Հայաստան
Հիշեցնենք, որ ոչ վաղ անցյալում Իտալիայում բանանի արկղերում հայտնաբերեցին մեծաքանակ թմրամիջոց, որն ուղևորվելու էր Հայաստան։ Ապա Հայաստանի ԱԱԾ-ն հայտարարեց, որ Հայաստան ներկրված բանանի արկղերում թմրամիջոց են հայտնաբերել։
Այսօր նման դեպքեր են բացահայտվել Իսպանիայում ու Ռուսաստանում։
Սանկտ Պետերբուրգի նավահանգստում Ուզբեկստանից եկած բանանի արկղերում հայտնաբերել են մեծ քանակությամբ կոկաին։ Նախնական տվյալներով տասը փաթեթներում հայտնաբերած խմբաքանակի գինը կազմում է 450 մլն ռուբլի։ Նշենք, որ մեկ ռուբլին 4.5 դրամ է։
«Գազետա.ռու»-ն նշում է, որ բեռն Ուզբեկստան հասել է աֆրիկյան և եվրոպական նավահանգիստներով։
Իսպանիայի քաղաքացիական գվարդիան բացահայտել է հանցավոր խմբի գործունեությունը, որը զբաղված է եղել Հարավային Աֆրիկայից թմրանյութերի տեղափոխմամբ։
«ՏԱՍՍ» գործակալության փոխանցմամբ, գործողության ընթացքում իրավապահները ձերբակալել են 13 մարդու, որոնք երկիր են փորձել մտցնել 6.5 տոննա կոկաին բանանի արկղերում։  Դրա գինը սև շուկայում գնահատվում է 233 մլն եվրո։

Общество 14:34 29/06/2023 В мире
Гражданская гвардия Испании пресекла деятельность преступной группировки, которая занималась ввозом в королевство крупных партий наркотиков из Южной Америки. Как передает ТАСС, об этом говорится в распространенном в четверг пресс-релизе правоохранительных органов.
По их информации, кокаин попадал в Испанию через порт Альхесираса (автономное сообщество Андалусия). В ходе операции стражи порядка задержали 13 человек, которые пытались ввезти в страну наркотики в контейнерах с бананами.
Как уточнила Гражданская гвардия, было изъято более 6,5 тонн кокаина, стоимость которого на черном рынке может превышать €233 млн. Также правоохранительные органы конфисковали почти €1,5 млн.