Քաղաքական 19:02 29/06/2023 Հայաստան
Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարության պատժամիջոցների համակարգման գրասենյակի ղեկավար Ջեյմս Օ-Բրայենի գլխավորած պատվիրակությանը:
«Փաշինյանը գոհունակություն է հայտնել հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացման դինամիկ բնույթից և ընդգծել ԱՄՆ վարչակազմի աջակցությունը՝ մեր երկրում ժողովրդավարական բարեփոխումների առաջմղման գործում:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանում և միջազգային ասպարեզում տեղի ունեցող գործընթացներին, ինչպես նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող տարբեր հարցերի:
Քննարկվել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին, հայ-ադրբեջանական սահմանին և ԼՂ-ի հետ շփման գծում Ադրբեջանի սադրիչ և ագրեսիվ գործողություններին, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման բանակցությունների ընթացքին, ինչպես նաև հայ-թուրքական գործընթացին վերաբերող հարցեր»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

Политика 19:48 29/06/2023 Армения
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с руководителем Офиса государственного департамента США по координации санкций Джеймсом О’Брайеном. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Премьер-министр выразил удовлетворение динамичным развитием армяно-американских отношений и подчеркнул поддержку администрации США в продвижении демократических реформ в нашей стране.
Собеседники коснулись происходящих в регионе и на международной арене процессов, а также представляющих взаимный интерес различных вопросов.
Были обсуждены вопросы, связанные с гуманитарным кризисом в Нагорном Карабахе вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, провокационными и агрессивными действиями Азербайджана на армяно-азербайджанской границе и на линии соприкосновения с Нагорным Карабахом, ходом переговоров по урегулированию отношений между Арменией и Азербайджаном, а также армяно-турецким процессом.