Տնտեսություն 16:25 30/06/2023 Հայաստան
Կտտրտած ձմերուկի, սեխի վաճառքն արգելող իրավական նախաձեռնությունը սննդագիտության դոկտոր (Իտալիա) Դավիթ Պիպոյանն անիմաստ բան է որակում։ Նա ոլորտի պատասխանատուներին կրկին ու կրկին հիշեցնում է՝ ցանկացած որոշում պետք է հիմնվի ռիսկերի գնահատման վրա։
«Սննդի անվտանգության միջոցառումներն ու իրավական նախաձեռնությունները պետք է հիմնվեն տվյալ երկրում սննդամթերքի անվտանգության ռիսկի գնահատման արդյունքների վրա»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց սննդագետը։
Հիշեցնենք, որ այսօր հայտնի դարձավ իրավական նման նախաձեռնությամբ է հանդես եկել էկոնոմիկայի նախարարությունը։ Ըստ նախագծի, արգելքը խախտողները կտուգանվեն։
«Շատ կարևոր է, որ գնահատվում են ռիսկերը, երբ կա հանրային առողջապահական ապացուցված խնդիր, մշակվում են համապատասխան միջոցառումներ։ Ձմերուկը, որը բոսական ծագում ունեցող մթերք է, կտրտելուց շատ ավելի քիչ ռիսկեր է պարունակում, քան կտրատած երշիկները, պանիրները»,-նշեց Պիպոյանը։
Նրա խոսքով, կան հստակ հետազոտություններ, որոնք ցույց են տվել՝ Հայաստանում երշիկեղենի կամ պանրեղենի կտրատումը տեղի է ունենում սանիտարահիգիենիկ կանոնների խախտմամբ, ինչի հետևանքով առկա է առողջապահական հանրային խնդիր։
«Եթե դա արգելեին, ես կհասկանայի։ Ինչ վերաբերում է ձմերուկի մասնատմանը, պետք է հստակ ապացուցել, թե երբ է եղել աղտոտումը, շղթայի ո՞ր օղակում ու ի՞նչ հանրային առողջապահական խնդիրներ են առաջացել։ Հետևաբար սա անիմաստ հերթական կարգավորումներից մեկն է, որը բացարձակապես չի բխում հանրային առողջապահական խնդիրներից, այլ բխում է  աչքակապությունից»,-ասաց նա։

Здоровье 17:09 30/06/2023 Армения
Эксперт по продовольственному праву, доктор пищеведения Давид Пипоян считает законодательную инициативу о запрете продажи разрезанных арбузов и дынь бессмысленной. Он вновь и вновь напоминает ответственным лицам отрасли: любое решение должно основываться на оценке рисков.
«Мероприятия в сфере безопасности пищевых продуктов и законодательные инициативы должны основываться на результатах оценки рисков безопасности пищевых продуктов в данной стране», – сказал Пипоян в беседе с корреспондентом Panorama.am.
Напомним, сегодня стало известно, что с такой законодательной инициативой выступило Министерство экономики. Предлагается урегулировать реализацию бахчевых.  В проекте документа отмечается также, что продажа арбуза и дыни в разрезанном виде повлечет за собой штраф.
«Очень важно, чтобы оценивались риски, когда есть доказанная проблема в сфере общественного здравоохранения – разрабатываются соответствующие мероприятия. Арбуз, являющийся продуктом растительного происхождения,  в разрезанном виде содержит гораздо меньше рисков, чем нарезка колбасы и сыра», – указал Пипоян.
По его словам, есть четкие исследования, показавшие, что нарезка колбасы или сыра в Армении осуществляется в нарушение санитарно-гигиенических норм, в результате чего возникает проблема в сфере общественного здравоохранения.
«Если бы запретили это, я бы понял. Что касается разрезания арбуза, то необходимо четко доказать, когда произошло заражение, в каком звене цепи и какие проблемы в сфере общественного здравоохранения это вызвало. Соответственно, это одно из очередных бессмысленных регулировок», – сказал он.