Օրվա մամուլ 09:15 30/06/2023 Հայաստան
«Ժողովուրդ». Ինչ մանրամասներ են հայտնի դարձել Հարությունյանի և Արցախի պատգամավորների փակ հանդիպումից
«Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը երեկ ԱԺ-ում փակ հանդիպում է ունեցել Արցախի պատգամավորների հետ. հանդիպումը տևել է մոտ 2 ժամ: «Ժողովուրդ» օրաթերթին նոր մանրամասներ են հայտնի դարձել Հարությունյանի և Արցախի պատգամավորների փակ հանդիպումից:
Տեղեկացանք, որ հանդիպման ժամանակ քննարկվել են անվտանգային հարցեր, ինչպես նաև օրենսդրական նախագծեր, նախագահը ներկայացրել է 2022 թվականի ծրագրի կատարման ընթացքը, ինչպես նաև պատասխանել է պատգամավորների հարցերին: Ինչպես «Ժողովուրդ» օրաթերթի Արցախի աղբյուրներն են հայտնում, Արայիկ Հարությունյանը բավականին ընկճված է եղել, անորոշ ու ոչ հուսադրող հայտարարություններ է արել Արցախի հետագա ճակատագրի, ճանապարհների շրջափակման մասով:
Արայիկ Հարությունյանը մասնավորապես ասել է, որ իրենց ձեռքում ոչինչ չկա, պետք է պայքարեն, իրենց ձայնը բարձրացնեն, բայց խնդրի լուծման բանալին իրենց ձեռքում չէ: Պատգամավորները Հարությունյանից հետաքրքրվել են՝ տեղյակ է արդյոք՝ ինչ են բանակցում Հայաստանի իշխանությունները, կապի մեջ է արդյոք նրանց հետ։ Հարությունյանը թեև ոչ ուղիղ, բայց հասկացրել է, որ իրեն էլ տեղյակ չեն պահում բանակցությունների մասին:
Պատգամավորները Հարությունյանի խոսքից հասկացել են, որ նա էլ այլևս ոչ մի հույս չի կապում Հայաստանի իշխանությունների հետ, Արցախի ապագան անորոշ է, պետք է հույսները միայն իրենց վրա դնեն: Ինչ վերաբերում է ռուս խաղաղապահներին, Արայիկ Հարությունյանը վստահեցրել է, որ նրանք նույնպես ցանկանում են՝ շուտ լուծվի խնդիրը, բայց, մյուս կողմից, չեն կարող ուղիղ առճակատման մեջ մտնել ադրբեջանցիների հետ. նրանց առաքելությունը խաղաղության պահպանումն է»։

Политика 11:37 30/06/2023 Армения
«Жоховурд»: Араик Арутюнян был подавлен, его заявления относительно судьбы и блокады Арцаха были необнадеживающими
Президент Арцаха Араик Арутюнян вчера провел закрытую встречу с депутатами парламента. Встреча продолжалась около 2 часов, пишет газета «Жоховурд».
«Мы узнали о подробностях встречи закрытой встречи Арутюняна и депутатов Арцаха. Нам сообщили, что во время встречи обсуждались вопросы безопасности, законодательные вопросы, президент представил ход и результаты реализации программы деятельности за 2022 год, а также ответил на вопросы депутатов.
Как сообщают наши источники в Арцахе, Араик Арутюнян был подавлен, его заявления относительно судьбы и блокады Арцаха были неопределенными и необнадеживающими. Араик Арутюнян, в частности сказал, что от них ничего не зависит, должны бороться, поднять свой голос, но ключ решения проблемы находится не в их руках. Депутаты поинтересовались у Арутюняна, знает ли он, о чем ведут переговоры власти Армении, есть ли у него связь с ними. Арутюнян хотя и косвенно, но дал понять, что его тоже не держат в курсе переговоров.
Депутаты поняли из слов Арутюняна, что он не связывает больше никаких надежд с властями Армении, будущее Арцаха – неопределенно, нужно надеяться только на себя. Что касается российских миротворцев, то Араик Арутюнян заверил, что они также хотят, чтобы проблема решилась поскорее, но не могут вступить в прямой конфликт с азербайджанцами: их миссия – поддержание мира», - пишет газета.