Քաղաքական 11:33 01/07/2023 Հայաստան
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոյին՝ Կանադայի օրվա առթիվ:
«Մեծարգո պարոն վարչապետ,
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ Կանադայի օրվա կապակցությամբ։
Մեր երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունները մշտապես հիմնված են եղել ընդհանուր արժեքների և փոխադարձ հարգանքի վրա։ Վերջին տարիներին դրանք առավել մեծ զարգացում են ապրել Հայաստանի՝ կայացող ժողովրդավարությանն աջակցելու՝ Կանադայի հանձնառության և ջանքերի արդյունքում։ Սերտացող կապերի լավագույն դրսևորումն է Կանադայի դեսպանության մոտալուտ բացումը Երևանում, որը վստահաբար նոր ազդակ կհանդիսանա տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության խորացման համար։
Արդյունավետ է ընթանում նաև Հայաստանի և Կանադայի համագործակցությունը բազմակողմ հարթակներում։ Կանադան, որպես միջազգային իրավունքի և իրավակարգի ամրապնդման ջատագով, իր ջանքերն է ներդնում նաև Հարավային Կովկասում կայունության և անվտանգության ամրապնդման ուղղությամբ։
Կրկին շնորհավորում եմ Ձեզ և Կանադայի բարեկամ ժողովրդին ազգային օրվա կապակցությամբ և այս տոնական առիթով մաղթում բարօրություն և շարունակական առաջընթաց»:

Pashinyan congratulates Trudeau on Canada Day
Nikol Pashinyan sent a congratulatory message to Canadian Prime Minister Justin Trudeau on the occasion of Canada Day celebrated on July 1.Below is the Armenian premier's message published by his office.
"Honorable Mr. Prime Minister,
On behalf of the Government of the Republic of Armenia and myself, I warmly congratulate you on Canada Day.
The friendly relations of our two countries have always been based on common values and mutual respect. In recent years, they have experienced greater development as a result of Canada's commitment and efforts to support Armenia's developing democracy. The best manifestation of the growing ties is the upcoming opening of the Canadian Embassy in Yerevan, which will surely be a new impetus for the deepening of mutually beneficial cooperation in various fields.
Cooperation between Armenia and Canada on multilateral platforms is also effectively going on. Canada, as a supporter of the strengthening of international law and legal order, also invests its efforts in the direction of strengthening stability and security in the South Caucasus.
Once again, I congratulate you and the friendly people of Canada on the occasion of National Day and on this festive occasion wish you prosperity and continued progress."