Քաղաքական 11:33 01/07/2023 Հայաստան
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոյին՝ Կանադայի օրվա առթիվ:
«Մեծարգո պարոն վարչապետ,
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ Կանադայի օրվա կապակցությամբ։
Մեր երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունները մշտապես հիմնված են եղել ընդհանուր արժեքների և փոխադարձ հարգանքի վրա։ Վերջին տարիներին դրանք առավել մեծ զարգացում են ապրել Հայաստանի՝ կայացող ժողովրդավարությանն աջակցելու՝ Կանադայի հանձնառության և ջանքերի արդյունքում։ Սերտացող կապերի լավագույն դրսևորումն է Կանադայի դեսպանության մոտալուտ բացումը Երևանում, որը վստահաբար նոր ազդակ կհանդիսանա տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության խորացման համար։
Արդյունավետ է ընթանում նաև Հայաստանի և Կանադայի համագործակցությունը բազմակողմ հարթակներում։ Կանադան, որպես միջազգային իրավունքի և իրավակարգի ամրապնդման ջատագով, իր ջանքերն է ներդնում նաև Հարավային Կովկասում կայունության և անվտանգության ամրապնդման ուղղությամբ։
Կրկին շնորհավորում եմ Ձեզ և Կանադայի բարեկամ ժողովրդին ազգային օրվա կապակցությամբ և այս տոնական առիթով մաղթում բարօրություն և շարունակական առաջընթաց»:

Политика 11:41 01/07/2023 Армения
Никол Пашинян направил поздравительное послание премьер-министру Канады Джастину Трюдо по случаю Дня Канады.
В послании, текст которого приводит пресс-служба армянского правительства, говорится:
«Многоуважаемый господин премьер-министр,
От имени правительства Республики Армения и от себя лично сердечно поздравляю Вас по случаю Дня Канады.
Дружественные отношения между нашими двумя странами всегда основывались на общих ценностях и взаимном уважении. В последние годы они получили большее развитие в результате приверженности и усилий Канады по поддержке становящейся в Армении демократии. Лучшим проявлением развивающихся связей является предстоящее открытие посольства Канады в Ереване, что, несомненно, станет новым импульсом для углубления взаимовыгодного сотрудничества в различных сферах.
Эффективно развивается также сотрудничество между Арменией и Канадой на многосторонних площадках. Канада, как сторонник укрепления международного права и правопорядка, также вносит свои усилия в укрепление стабильности и безопасности на Южном Кавказе.
Еще раз поздравляю Вас и дружественный народ Канады с национальным праздником и по случаю этого праздника желаю процветания и дальнейшего прогресса».