Քաղաքական 16:48 06/07/2023 Տարածաշրջան
Այդ ցուցադրական քայլերն ուղղված են Ռուսաստանին կարգավորման գործընթացից հեռացնելուն.Զախարովան՝ Մակրոնի հայտարարության մասին
«Նման հայտարարություններից հետո զգացվում է, որ նախագահ Մակրոնի համեստությունը զիջում է միայն նրա առնականությանը»,-ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ ասել է ՌԴ ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հայտարարությունը։
Հիշեցնենք, որ ինչպես հայտնում են հայկական լրատվամիջոցները, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Մարսելի հայ համայնքի հետ հանդիպմանը խոստացել է ավելի մեծ ճնշում գործադրել Իլհամ Ալիևի վրա Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու հարցում։ «Ես կշարունակեմ իմ ջանքերը, նույնիսկ եթե մնամ նման օրակարգ ունեցող միջազգային ընտանիքի գրեթե միակ անդամը»,-Մակրոնիմ մեջբերում է հայկական պարբերականը։
Զախարովան հավելել է, որ Մոսկվան երբեք չի դադարում զարմանալ Ֆրանսիայի նախագահի որակներով։
«Այն  մասին, թե ինչ պաթոսով էր նա խոսում է իր անձնական դերի և արժանիքների մասին թե՛ ԼՂ կարգավորման, թե՛ այլ հարցերում։ Ափսոս, որ նա ոչինչ չասաց նման արդյունավետ աշխատանքի գործնական արդյունքների մասին»,-ընդգծել է Զախարովան՝ հավելելով, որ գործընթաց կա, բայց արդյունք չկա։
Մ.Զախարովան նշեց, որ Մոսկվան վաղուց պատրանքներ չունի, որ Ֆրանսիան կարող է դրական ներդրում ունենալ Լեռնային Ղարաբաղի բարդ խնդիրների լուծման գործում:
«2022թ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Աշխատանքների սաբոտաժը՝ իրականում փլուզումը՝ այդ թվում նաև Փարիզի ջանքերով, անցյալ աշնանը բանաձևի ընդունումը, որով դատապարտում էր, ինչպես իրենք էին գրում, Ադրբեջանի ագրեսիան և պահանջում պատժամիջոցներ այդ երկրի և նրա պաշտոնական ներկայացուցիչների դեմ, կասկածելի մանդատով և առանց Ադրբեջանի կարծիքը հաշվի առնելու Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելություն տեղակայելու որոշումների Փարիզի նախաձեռնումը, այս ամենը ֆրանսիական օրակարգի վառ օրինակներ են այս տարածաշրջանային հակամարտությունում, որը պահանջում է գիտելիք, գործողությունների պրոֆեսիոնալիզմ և հետևողականություն»,-ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։
Նա նշել է, որ այդ ցուցադրական քայլերը ուղղված են ոչ թե կողմերին օգնելուն, այլ Ռուսաստանին կարգավորման գործընթացից դուրս մղելուն և սեփական քաղաքական, նախընտրական նպատակների իրականացմանը:  «Դրանք ոչ միայն դրական արդյունք չտվեցին բանակցային գործընթացում, այլև հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործում վարկաբեկեցին Ֆրանսիայի՝ որպես միջնորդի դրը»-ասել է Զախարովան։

Политика 14:40 06/07/2023 В мире
М. Захарова – о заявлении Макрона: Эти демонстративные шаги направлены не на помощь сторонам, а на вытеснение из процесса урегулирования России
«После таких заявлений складывается ощущение, что скромность президента Макрона уступает лишь его мужественности», – заявила в ходе еженедельного брифинга официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, комментируя заявление президента Фракции Эммануэля Макрона.
Напомним, на встрече с армянской общиной Марселя президент Франции Эмманюэль Макрон, как сообщили армянские СМИ, обещал оказывать на Ильхама Алиева больше давления в вопросе урегулирования отношений с Арменией. «Я продолжу свои усилия, даже если остаюсь почти единственным членом международной семьи с такой повесткой дня», – цитировали Макрона армянские издания.
Она добавила, что в Москве не перестают удивляться характеристикам президента Франции.
«О том, с каким пафосом он говорит о своей личной роли и заслугах и в нагорно-карабахском урегулировании, так и по другим вопросам. Жаль, он не сказал ничего о практических результатах столь плодотворной работы», – подчеркнула Захарова, добавив, что процесс есть, а результата нет.
М. Захарова отметила, что в Москве давно уже нет иллюзий относительно способности Франции внести положительный вклад в решение сложных проблем Нагорного Карабаха.
«Саботирование работы, а по сути развал, в том числе и стараниями Парижа, Минской группы ОБСЕ в 2022 году, принятие осенью прошлого года Резолюции с осуждением, как они написали, агрессии Азербайджана и требованием ввести санкции против страны и её официальных лиц, инициирование Парижем решений о развертывании гражданской миссии ЕС в Армении с сомнительным мандатом и без учета мнения Азербайджана, всё это наглядные примеры французской повестки дня в этом региональном конфликте, требующем знаний, профессионализма и выверенности действий», – подчеркнула официальный представитель МИД РФ.
Она отметила, что данные демонстративные шаги направлены не на помощь сторонам, а на вытеснение из процесса урегулирования России и реализацию собственных политических, предвыборных целей: «Они не только не оказали положительного результата на переговорный процесс, но и дискредитировали роль Франции как посредника в нормализации армяно-азербайджанских отношений».