Հասարակություն 12:29 10/07/2023 Հայաստան
«Հայկական խոհանոցի մեծ մասը ուտելի բույսերն են և բացի մշակովի բույսերից, մենք միշտ օգտագործել ենք վայրի բուսատեսակները, իսկ Հայաստան բնաշխարհում աճում է շուրջ 3500 անուն բուսատեսակ, որից 300-ը օգտագործվում է խոհանոցում՝ 2500 էլ բուժական նպատակներով»,-ասուլիսում հայտնեց «ՀԿ  կենտրոն» քաղաքացիական հասարակության զարգացման ՀԿ նախագահ Արփինե Հակոբյանը՝ ներկայացնելով  հուլիսի 22-ին Դսեղում «Ուտելի բույսերը՝ հայկական խոհանոցում» փառատոնի կազմակերպման շարժառիթները:
Նա նշեց, որ դրանից բացի Լոռին միշտ ասոցացվում է քոլի՝ խոտի հետ և փորձում են այցեքարտային փառատոն ձևավորել մարզում, որպեսզի այնտեղ եկողը տեսնի, թե ինպիսի հետաքրքիր խոհանց կա և ուտելի բույսերն ինչեպ են օգտագործվում:
Հայտնելով, որ չորրորդ անգամ է այդ փառատոնն անցկացվում՝ Արփինե Հակոբյանը նշեց. «Խոհանոցը մեր ժողովրդի ազգային դիմագիծը և ոչ նյութական մշակութային արժեքն է, որը շատ կարևոր է պահպանելը և փոխանցելը: Ոչ նյութական մշակութային արժեքների միջոցով էլ մեր հոգեկերտվածքն է երևում՝ հոգին, բնավորությունը և ցանկանում ենք խոհանոցի միջոցվով ցույց տալ, թե ինչ ավանդույթներ կան, ինչպիսի հոգեկերտվածք ունի հայ ժողովուրդը»:
Նրա խոսքով՝ Հայկական խոհանոցը իր բազմազան համն ու հոտը ունի և ցանկացած զբոսաշրջիկ Հայաստանը դրանով է առանձնացնում այլ երկրներից:
Արփինե Հակոբյանը նաև հայտնեց, որ նպատակը իրադարձային տուրիզմի խթանումն է:
Լոռու մարզպետի խորհրդական Տիգրան Հովսեփյանը ներկայացրեց փառատոնի շրջանակներում իրենց կողմից կազմակերպվող մշակութային միջոցառումները և տուրիզմի զարգացման նպատակով կատարվող աշխատանքները:
Թումանյան համայնքի ղեկավարի խորհրդական Արմեն Չոփուրյանն էլ հայտնեց, որ Հովհաննես Թումանյանի ծննդավայրի ընտրությունը պատահակ չէ, իսկ համայնքը մեծ աշխատանք է տարել ենթակառուցվածքների՝  ճանապարհաշինության ոլորտում:

Общество 16:20 10/07/2023 Армения
В Армении растет около 3500 видов растений, 300 из которых используются в различных рецептах армянской кухни, еще 2500 – в лечебных целях. Об этом сегодня на пресс-конференции рассказала глава общественной организации «Кентрон» (Центр) Арпине Акопян, представляя мотивы организации 22 июля в Дсехе фестиваля «Съедобные травы – в армянской кухне».
По ее словам, они пытаются сделать данный фестиваль одной из визитных карточек Лори, чтобы приезжающие могли увидеть, какая в этом регионе интересная кухня, как здесь используются съедобны растения.
Сообщив, что фестиваль проводится уже в четвертый раз, Арпине Акопян отметила: «Кухня – нематериальная культурная ценность нашего народа, которую очень важно сохранить и передать будущим поколениям. Нематериальные культурные ценности отражают наш менталитет: душу, характер. И мы хотим через кухню показать, какие у нас есть традиции, какой менталитет у армянского народа».
Акопян указала также, что среди целей фестиваля – стимулирование событийного туризма, а также популяризация съедобных растений.
Советник губернатора Лори Тигран Овсепян в свою очередь представил культурные мероприятия, организованные ими в рамках фестиваля, и работы, проводимые для развития туризма.
А советник руководителя общины Туманян Армен Чопурян рассказал, что выбор места рождения Ованеса Туманяна в качестве места для проведения фестиваля не случаен, и община проделала большую работу в плане развития инфраструктуры, дорожного строительства.