Հասարակություն 16:11 10/07/2023 Հայաստան
Սևանա լճի մակարդակը հուլիսի 3-9-ը ընկած ժամանակահատվածում բարձրացել է 1 սմ-ով և կազմել` 1900.56մ (09.07.23թ.), որն անցյալ տարվա նույն օրվա մակարդակից ցածր է 15 սմ-ով, իսկ 2023 թվականի հունվարի 1-ի մակարդակից բարձր է 28 սմ-ով։
«Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ից հայտնում են, որ ոռոգման նպատակով Սևանա լճից իրականացված ջրառի ծավալը հուլիսի 3-9-ը ներառյալ ընկած ժամանակահատվածում կազմել է 12.631մլն. մ³, իսկ ընդհանուր ջրառի ծավալը՝ մայիսի 14-ից հուլիսի 9-ը ներառյալ՝ 82.350մլն. մ³:
Արփա-Սևան ջրատարով հուլիսի 3-9-ը ներառյալ ընկած ժամանակահատվածում Սևանա լիճ տեղափոխված ջրի քանակը կազմել է 1.828մլն. մ³, իսկ 2023 թվականի հունվարի 1-ից հուլիսի 9-ը ներառյալ՝ 79.899մլն. մ³:

Общество 17:08 10/07/2023 Армения
Центр гидрометеорологии и мониторинга министерства окружающей среды Армении представляет данные о гидрологическом режиме озера Севан в период с 3 по 9 июля.
Уровень воды озера Севан в период с 3 по 9 июля повысился на 1 см и составил 1900.56м (09.07.23г.), что ниже уровня того же дня прошлого года на 15 см и выше на 28 см уровня 1 января 2023 года.
«В период с 3 по 9 июля количество воды, доставленной в озеро Севан по каналу Арпа-Севан, составило 1.828 млн куб/м, а с 1 января по 9 июля включительно – 79.899 млн куб/м.», – сообщает центр.