Քաղաքական 12:29 11/07/2023 Հայաստան
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության մշտական հանձնաժողովի նախագահի լիազորությունները դադարեցնելու նախագիծը արտահերթ նիստում ներկայացրեց ՔՊ-ական Հովիկ Աղազարյանը:
Նա հայտներց, որ չնայած «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքով հանձնաժողովի քվոտավորված նախագահներիի թեկնածությունները առաջադրում են ընդդիմադիր խմբակցությունները, բայց նրանց լիազորությունները դադարեցնելու նախաձեռնության իրավունք ընձեռված է բոլոր խմբակցություններին:
Ըստ Աղազարյանի՝ Թագուհի Թովմասյանը չի մասնակցել ԱԺ խորհրդի 46 նիստերից 36-ին և այն խոչընդոտել է աշխատանքները:
ՔՊ-ական պատգամավորի խոսքով՝ իշխող խմբակցությունը Թագուհի Թովմասյանի փոխարեն թեկնածու չի առաջադրի, այլ կդիտարկի ընդդիմադիրների ցանկացած թեկնածություն։
ՔՊ-ականներն անցան հարցի փակ, գաղտնի քվեարկությանը, որը կանցկացվի ԱԺ դահլիճի հարակից սրահում:
Մարությանի թիմակիցն Ավինյանին տարրական մաթեմատիկա է սովորեցնում
Երևանի ավագանու «Ազգային առաջընթաց» խմբակցության անդամ  Իոսիֆ Կուբատյանը գրում է. «Մաթեմատիկա փոքրերի համար հատուկ...
Կարելի էր շարունակել դեպի հյուսիս հարավ, կարելի էր ընդհանրապես Սյունիքից սկսել. Ալեն Սիմոնյան
«Սահմանազատման կանոնակարգի առկայությունը մեծագույն հաղթանակ է թե՛ Ադրբեջանի, թե՛ Հայաստանի համար, այն երկկողմ հաղթանակ է, սա Հայաստանի ու...
Տպավորությունն էր, որ ինչ-որ Սովետական Միության դատավարություն էր տեղի ունենում. Ալեն Սիմոնյանը՝ ԱԺ լսումների մասին
«ՔՊ-ի վերջին նիստում քննարկել ենք տարբեր հարցեր, մեծ կոլեկտիվ է, բնական է՝ ինչ-որ բաների հետ համաձայն չենք ու դրա մասին պետք է խոսել, որ...

12:46 11/07/2023 Armenia
The pro-government majority in the Armenian parliament held debates on a draft decision to oust opposition MP Taguhi Tovmasyan as the chairwoman of the parliament’s human rights committee at a special sitting on Tuesday.
The ruling Civil Contract party on Monday moved to strip Tovmasyan of the parliament post, accusing her of failure to fulfill her duties.
Presenting the draft decision, Civil Contract MP Hovik Aghazaryan said Tovmasyan failed to show up for 36 out of 46 meetings of the National Assembly Council, thus disrupting its activities.
The MP said the ruing faction would not nominate a candidate to replace Tovmasyan and would discuss any opposition candidate for the post.
The parliament majority began a secret voting on the draft decision.
In a statement earlier on Tuesday, Tovmasyan rejected the accusations and accused Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan of personally ordering her dismissal in retaliation for her decision to leave his political team in 2020.