Քաղաքական 15:31 12/07/2023 Հայաստան
ԵՄ-ն վերահաստատում է իր կոչը Ադրբեջանին՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքով մարդկանց և ապրանքների անխոչընդոտ տեղաշարժը
ԵՄ արտաքին հարաբերությունների մամուլի խոսնակ Նաբիլա Մասրալին հաղորդագրություն է տարածել Հարավային Կովկասում ԿԽՄԿ գործունեության վերաբերյալ.
«Եվրոպական միությունը հաստատապես աջակցում է ԿԽՄԿ-ի՝ որպես Հարավային Կովկասում ներկա հիմնական մարդասիրական կազմակերպության գործողությունները։ Այն ապահովում է էական մարդասիրական աջակցություն և պաշտպանություն նրանց ում այն անհրաժեշտ է՝ չեզոքության, անկախության և անաչառության մարդասիրական սկզբունքներին համահունչ։
Լաչինի միջանցքի երկայնքով նրանց աշխատանքը բացառապես կենտրոնացած է եղել Ղարաբաղի հայ բնակչության համար անհրաժեշտ կարիքների և մարդասիրական օգնության ապահովման վրա: Ադրբեջանի իշխանությունների պարտականությունն է ապահովել պայմաններ, որը թույլ կտա ԿԽՄԿ-ն շարունակել իր գործունեությունը և կանխել հնարավոր հումանիտար ճգնաժամը:
ԵՄ-ը վճռականորեն աջակցում է ԿԽՄԿ-ի վճռորոշ դերի իրագործմանը տարածաշրջանում և վերահաստատում է իր կոչը Ադրբեջանին՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքով մարդկանց և ապրանքների անխոչընդոտ տեղաշարժը»։

Politics 15:45 12/07/2023 Armenia
The European Union reiterates its call for Azerbaijan to ensure the unrestricted movement of people and goods through the Lachin corridor, the sole road linking Nagorno-Karabakh to Armenia, Nabila Massrali, the EU spokesperson for Foreign Affairs and Security Policy, said in a statement on Wednesday.
She also voiced the EU's strong support for the activities of the International Committee of the Red Cross (ICRC) in the South Caucasus.
"The EU strongly supports the activities of the ICRC as the only major humanitarian organisation present in the South Caucasus. It is providing crucial humanitarian assistance and protection to those in need, in accordance with the humanitarian principles of neutrality, independence and impartiality," Massrali said.
"Their work along the Lachin corridor has been exclusively focused on providing the essential needs for the Armenian population in Karabakh and much needed humanitarian assistance. It is the responsibility of the Azerbaijani authorities to ensure that ICRC can continue its operations and prevent a potential humanitarian crisis.
The EU strongly supports the crucial role of the ICRC in the region, and reiterates its call for Azerbaijan to ensure the unrestricted movement of people and goods via the Lachin corridor," reads the statement.