ՀՀ ԱԳՆ. Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը կանգնած է սովի մատնվելու իրական վտանգի առջև, նկատվում է մահացության տեմպերի աճ
Հայաստանի ԱԳՆ հայտարարություն է տարածել 7 ամիս շրջափակման մեջ գտնվող Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի վերաբերյալ.
«Արդեն 7 ամիս է, ինչ Լեռնային Ղարաբաղն արտաքին աշխարհի հետ կապող կյանքի ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը, շարունակում է ապօրինաբար արգելափակված լինել Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից։
Այս ամիսների ընթացքում Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շուրջ ծավալված բոլոր գործողությունները՝ կեղծ էկո-ակտիվիստների ցույցերից մինչև միջանցքում անցակետի տեղադրում և հանրահռչակված «պատժիչ» նպատակներով տեղաշարժի արգելափակում, ապացուցում են, որ այս քայլերը հստակորեն ծրագրված են ադրբեջանական իշխանությունների կողմից և միտված Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար կյանքի հետ անհամատեղելի պայմաններ ստեղծելուն և էթնիկ զտումների ենթարկելուն։
Ադրբեջանի կողմից իրականացվող այս գործողությունները ոչ միայն ուղղակիորեն հակասում են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը, այլև բացահայտ արհամարհանք են քաղաքակիրթ հանրության՝ Լաչինի միջանցքի շրջափակումը վերացնելու կոչերին, տարբեր խորհրդարանների կողմից ընդունված բանաձևերին և ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանի՝ փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումներին։ Հարկ ենք համարում ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ Դատարանն իր վերջին որոշումով փաստեց, որ Ադրբեջանի պնդումները, թե վերջինս իրականացնում է Դատարանի փետրվարի 22-ի` Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժն ապահովելու վերաբերյալ որոշումը, աղերս չունեն իրականության հետ։
Այս ամիսների ընթացքում Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում տիրող հումանիտար ճգնաժամը, որը մինչ այժմ ուղեկցվում է Ադրբեջանի կողմից արդեն մի քանի ամիս շարունակվող գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարման խաթարմամբ, շարունակում է էլ ավելի վատթարանալ։
Հունիսի 15-ից ամբողջությամբ դադարեցվել է Լեռնային Ղարաբաղ սննդի մատակարարումը։ Եթե Լաչինի միջանցքի անխափան գործելու պարագայում Լեռնային Ղարաբաղը ստանում էր շուրջ 400 տոննա բեռ, իսկ դեկտեմբերի 12-ից հետո ռուսական խաղաղապահ զորախմբի միջոցով փոխադրվում էր դրանից տասնյակ անգամներով պակաս սնունդ, ապա այժմ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը կանգնած է սովի մատնվելու իրական վտանգի առջև, քանի որ ցանկացած ապրանքի մատակարարում ի սպառ արգելվել է։ Նախօրեին ադրբեջանական լրատվամիջոցներում տարածված այն տեղեկությունները, որ փորձ է կատարվել տեղափոխել ծխախոտ և բջջային հեռախոսների մարտկոցներ, մի կողմից ցույց է տալիս Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ճարահատ և արժանապատվությունը ոտնահարող իրավիճակը, մյուս կողմից ևս մեկ անգամ ապացուցում բեռների անխոչընդոտ տեղաշարժի չգործելու փաստը։
Նույնպիսի իրավիճակ է ստեղծվել նաև առողջապահական ոլորտում։ Հստակորեն նկատվում է պատշաճ բժշկական օգնություն ցուցաբերելու համար անհրաժեշտ դեղորայքի պակաս, ինչի հետևանքով մի շարք խոցելի և լիարժեք բժշկական օգնության կարիք ունեցող խմբեր՝ քաղցկեղով և դիաբետով տառապող անձիք, հղի կանայք, մանկահասակ երեխաներ, կանգնած են լրջագույն առողջական խնդիրների առջև։ Լեռնային Ղարաբաղում արդեն իսկ նկատվում է մահացության տեմպերի աճ։
Այս ընթացքում անհապաղ բժկական օգնություն ստանալու նպատակով ԿԽՄԿ միջոցով ՀՀ են կարողացել փոխադրվել միայն մի քանի տասնյակ հիվանդներ և նրանց ուղեկցող անձինք։ Նրանք ստիպված են եղել անցնել մարդկային արժանապատվությունը վիրավորող գործընթացներով, նկարահանվել և որպես գործիք են օգտագործվել ադրբեջանական քարոզչամեքենայի կողմից՝ ապացուցելու, որ Լաչինի միջանցքով իբրև թե գործում է մարդկանց անխափան անցում։
Ցավալի է արձանագրել, որ միջազգային հանրությանը և միջազգային մարդասիրական կազմակերպություններին այս ամիսների ընթացքում դեռևս չի հաջողվել ապահովել իրենց հումանիտար մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ՝ համապատասխան փաստահավաք առաքելություն իրականացնելու և հումանիտար աջակցություն տրամադրելու նպատակով։
Նման իրավիճակում Հայաստանն ակնկալում է, որ միջազգային հանրությունը գործի կդնի համապատասխան գործիքակազմը՝ ի կատար ածելու Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումները՝ Լաչինի միջանցքը բացելու մասին: Սա անհրաժեշտ է Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետը կանխելու և Ադրբեջանի վարած էթնիկ զտումների քաղաքականությունը կանգնեցնելու նպատակով։ Քաղաքակիրթ աշխարհը չի կարող և չպետք է հանդուրժի նման գործողությունները եւ Միջազգային դատարանի իրավական պարտադիր ուժ ունեցող որոշման արհամարհումը»:
- Ակցիա` Արցախում. «Մեր միակ նպատակն է ճանապարհի բացումը»
- Արցախում մանկապարտեզները՝ ճգնաժամի շեմին
- Արցախից ավելի քան 186 բուժառուներ սպասում են իրենց տեղափոխությանը Հայաստան՝ անհապաղ բուժօգնություն ստանալու համար
- Արցախում դեղորայքային ապահովումը կրիտիկական վիճակում է. Ավանեսյան
- ՀՀ ԱԳՆ. Ադրբեջանի կողմից Արցախի 7-ամսյա շրջափակումը վերացնելու համար անհրաժեշտ են միջազգային հավելյալ ջանքեր և գործողություններ.
- Թովմասյանը մեծ աշխատանք էր տանում նաև Արցախի հարցով, ինչը խնդրահարույց է իշխանության քաղաքական կուրսի տեսանկյունից. Աբրահամյան
- Արցախյան գյուղմթերքը՝ Ստեփանակերտի շուկայում
- Արայիկ Հարությունյանի երկու աղջիկն էլ լքել են շրջափակված Արցախը
- Արցախի Հանրապետության Հանրային հեռուստատեսությունն էլ Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսությանն է հաճոյանում. Մետաքսե Հակոբյան
- Արցախն ուժեղի իրավունքով որևէ մեկին բաժին հասած տարածք չէ, այլ մեր հայրենիքն է․ Արցախի ՀԿ-ների հայտարարությունը
- Արցախում վերջին ժամերի ընթացքում կուտակված գազը գրեթե սպառվել է
- Արցախում վեչ մի պեն չկա...
- Արցախում անչափահաս ունեցող ընտանիքներին կտրամադրեն ձեթ և շաքարավազ
- Արցախում բնակչության բնական աճը գերազանցել է նախորդ տարվա ցուցանիշը
- Արցախում շաքարավազ ու ձեթ կտրամադրվի անչափահաս երեխա ունեցող ընտանիքներին
- Արցախում մոտ 1520 քաղաքացի զրկվել է վիրահատվելու միջոցով առողջական խնդիրների լուծման հնարավորությունից
- Արցախում ալյուրի երկու օրվա պաշարի մասին լուրը կեղծ է․ «ԱՀ գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամ»

Политика 14:48 12/07/2023 Армения
МИД Армении: Население Нагорного Карабаха столкнулось с реальной угрозой голодной смерти, растет смертность
Министерство иностранных дел Армении распространило заявление от гуманитарной ситуации в Республике Арцах (НКР), которая уже 7 месяцев находится в незаконной блокаде со стороны Азербайджана.
В заявлении, которое приводит пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства, говорится:
«Уже 7 месяцев, как дорога жизни, связывавшая Нагорный Карабах с внешним миром, Лачинский коридор, остается в незаконной блокаде со стороны властей Азербайджана.
Все действия, предпринятые Азербайджаном вокруг Лачинского коридора в эти месяцы, от фальшивых демонстраций «экоактивистов» до установки КПП в коридоре и блокирования движения в популяризированных «карательных» целях, доказывают, что эти шаги определенно спланированы властями Азербайджана. Они направлены на то, чтобы создать для народа Нагорного Карабаха несовместимые с жизнью условия и привести к этническим чисткам.
Действия, осуществляемые Азербайджаном, прямо противоречат не только положениям Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г., но и призывам цивилизованного сообщества снять блокаду Лачинского коридора, резолюциям, принятым Парламентами разных стран, и юридически обязывающим решениям Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля. Считаем необходимым еще раз подчеркнуть, что Суд в своем последнем решении констатировал, что утверждения Азербайджана о том, что он выполняет решение Суда от 22 февраля об обеспечении бесперебойного движения людей, транспортных средств и грузов в обоих направлениях через Лачинский коридор, не имеют ничего общего делать с реальностью.
В эти месяцы из-за блокирования Лачинского коридора продолжает обостряться гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе, который уже несколько месяцев сопровождается и перебоями со стороны Азербайджана поставок газа и электроэнергии.
С 15 июня полностью прекращены поставки продовольствия в Нагорный Карабах. Если в случае бесперебойного функционирования Лачинского коридора Нагорный Карабах получал около 400 тонн грузов, после 12 декабря посредством российских миротворческих сил было перевезено в десятки раз меньше продовольствия, то сейчас население Нагорного Карабаха столкнулось с реальной опасностью голодной смерти, потому что любые поставки продуктов полностью запрещены. Распространенная вчера в азербайджанских СМИ информация, что была предпринята попытка провоза сигарет и аккумуляторов для мобильных телефонов, с одной стороны, свидетельствует о бедственном положении народа Нагорного Карабаха и ущемляет его достоинство, с другой стороны, еще раз доказывает тот факт, что беспрепятственного передвижения товаров нет.
Такая же ситуация сложилась и в сфере здравоохранения. Очевидна нехватка лекарственных средств, необходимых для оказания надлежащей медицинской помощи, в результате чего ряд уязвимых групп населения, нуждающихся в полноценной медицинской помощи, люди, страдающие онкологическими заболеваниями и сахарным диабетом, беременные женщины, дети раннего возраста сталкиваются с серьезными проблемами со здоровьем. В Нагорном Карабахе уже растет смертность.
За этот период посредством МККК лишь несколько десятков пациентов и сопровождающих их лиц были доставлены в Армению для получения немедленной медицинской помощи. Их заставляли проходить процессы, оскорбляющие человеческое достоинство, записывали и использовали как инструмент азербайджанской пропагандистской машины для доказательства того, что якобы существует беспрепятственный проход людей через Лачинский коридор.
Прискорбно признать, что международному сообществу и международным гуманитарным организациям за эти месяцы не удалось обеспечить свой гуманитарный доступ в Нагорный Карабах для проведения соответствующей миссии по установлению фактов и оказания гуманитарной помощи.
В такой ситуации Армения ожидает, что международное сообщество применит соответствующие инструменты для выполнения юридически обязывающих решений Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля об открытии Лачинского коридора. Это необходимо для предотвращения гуманитарной катастрофы в Нагорном Карабахе и прекращения проводимой Азербайджаном политики этнической чистки. Цивилизованный мир не может и не должен мириться с такими действиями и игнорированием юридически обязывающих решений Международного суда».