Քաղաքական 09:30 13/07/2023 Հայաստան
«Մինչ Ադրբեջանը փորձում է լեգիտիմություն հաղորդել Արցախը շրջափակելու իր նախաձեռնությանը, տեղում` Արցախում, հումանիտար վիճակը կտրուկ սրվում է:
Փաստացի միջազգային որևէ կառույցի կամ դերակատարի հայտարարություն, հորդոր, կոչ Ադրբեջանին զսպելու ֆունկցիա չի կատարում:
Ոչ թե Ադրբեջանն է փաստական կամ հիմքային առումով ուժեղ, այլ հավաքական առումով միջազգային հանրությունը անհրաժեշտ կամք չի դրսևորում:
Միջնորդի կարգավիճակ ստանձնած երկրները կամ չտեսնելու են տալիս Արցախի շուրջ զարգացող արհավիրքը կամ նպաստում Արցախի ադրբեջանացմանը:
Իսկ Արցախում ճգնաժամը նոր դրսևորումներ է ստանում, որի միայն մակերեսն է տեսանելի, իսկ թե ինչ են զգում ու տեսնում արցախցիներն այս օրերին միայն իրենք գիտեն»:

Политика 13:02 13/07/2023 Армения
«Пока Азербайджан пытается придать легитимность своей инициативе по блокаде Республики Арцах (НКР), гуманитарная ситуация на месте, в Арцахе, резко обостряется», – написал на своей странице в соцсети Facebook секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян.
«Фактически, заявления, обращения, призывы каких-либо международных структур или акторов не выполняют функции сдерживания Азербайджана.
Не Азербайджан силен в фактическом или фундаментальном плане, а просто международное сообщество в коллективном плане не проявляет необходимой воли.
Принявшие статус посредника страны либо делают вид, что не замечают нарастающего вокруг Арцаха бедствия, либо способствуют азербайджанизации Арцаха.
А в Арцахе кризис получает новые проявления, и видна только поверхность происходящего. А что чувствуют и через что проходят арцахцы в эти дни, знают только они», – указал Тигран Абрамян.