Իրավունք 00:40 14/07/2023 Արցախ
«Հանրությանը իրազեկում եմ,որ ստանձնել եմ Արցախի հերոս Վիտալի Միխայելի Բալասանյանի իրավունքների և օրինական շահերի պաշտպանությունը։ Վիտալի Բալասանյանը ձերբակալվել է։Նրա մարմնի վրա առկա են բազմաթիվ վնասվածքներ»։
Նա նաև հայտնում է, որ Վ. Բալասանյանը ձերբակալվել է ԱՀ Քրեական օրենսգրքի 337 հոդվածի 1-ին մասով հանցանք  կատարելու կասկածանքով (Իշխանության ներկայացուցչի կամ նրա մերձավոր ազգականի նկատմամբ կյանքի կամ առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելը կամ բռնություն գործադրելու սպառնալիքը՝ կապված նրա կողմից իր ծառայողական պարտականությունները կատարելու հետ՝
պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկից հինգհարյուրապատիկի չափով կամ կալանքով՝ առավելագույնը մեկ ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը հինգ տարի ժամկետով):

Право 11:31 14/07/2023 НКР
Сообщаю общественности, что взял на себя защиту прав и законных интересов героя Арцаха Виталия Михайловича Баласаняна. Об этом на своей странице в Facebook написал адвокат Рафаел Мартирсян.
«Виталий Баласанян задержан. На его теле – множество повреждений», – указал он.
Адвокат сообщил также, что Виталий Баласанян задержан по подозрению в совершении преступления, предусмотренного  частью 1 статьи 337 Уголовного кодекса Республики Арцах (применение насилия, не опасного для жизни или здоровья, или угроза применения насилия в отношении представителя власти или его близкого родственника при исполнении им своих служебных обязанностей).
Наказанием, предусмотренным этой статьей, является штраф в размере от трехсоткратного до пятисоткратного размера минимальной заработной платы, арест до одного месяца. Максимальное наказание – лишение свободы сроком до пяти лет.