Օրվա մամուլ 09:13 14/07/2023 Հայաստան
«ՔՊ վարչության անդամ Սասուն Միքայելյանի ղեկավարած Երկրապահ կամավորականների միությունը նախապատրաստվում է մեծ միջոցառման։ Այս տարի Երկրապահ կամավորականների միության կազմավորման 30-ամյակն է, որի կապակցությամբ տոնական միջոցառում կանցկացվի հուլիսի 23-ին՝ Մարզահամերգային համալիրում։ Չնայած Երկրապահի օրը Հայաստանում նշվում է մայիսի 8-ին, սակայն 1993 թվականի հուլիսի 23-ին է տեղի ունեցել Երկրապահների առաջին համագումարը, ու ստեղծվել է Երկրապահ կամավորականների միությունը։ Դրանից տարիներ անց ԱԺ-ում որոշում կայացվեց, որ մայիսի 8-ը նշվի որպես Երկրապահի տոն։
Միջոցառումը, ամենայն հավանականությամբ, լուսաբանման ենթակա չի լինի, կամ կհրավիրվեն ընտրյալ լրատվամիջոցներ։ ԵԿՄ նախագահ Սասուն Միքայելյանը երեկ հրաժարվեց մեր հարցերին պատասխանել, ասաց, թե հանձնաժողով է ձևավորվել, որը զբաղվում է միջոցառման նախապատրաստական հարցերով և հանդես կգա հայտարարությամբ»։

Пресса дня 13:45 14/07/2023 Армения
Газета «Грапарак» пишет, что возглавляемый членом правления партии «Гражданский договор» Сасуном Микаеляном Союз добровольцев «Еркрапа» готовится к крупному мероприятию.
«В этом году исполняется 30 лет со дня создания Союза добровольцев «Еркрапа», в связи с чем 23 июля в Спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна будет проведено праздничное мероприятие. Несмотря на то, что День Еркрапа отмечается 8 мая, однако первый съезд Еркрапа состоялся 23 июля 1993 года и был сформирован Союз добровольцев «Еркрапа». Через годы после этого в парламенте было принято решение о том, что 8 мая должен отмечаться как День Еркрапа.
Мероприятие, по всей видимости, не будет освещаться, или будут приглашены избранные СМИ. Председатель Союза добровольцев «Еркрапа» Сасун Микаелян вчера отказался ответить на наши вопросы, сказал, что сформирована комиссия по вопросам подготовки и выступит с заявлением», - пишет газета.