Քաղաքական 09:50 14/07/2023 Արցախ
Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում հանրահավաքով տրվեց համաժողովրդական շաժմանը մեկնարկը` միջազգային հանրությանն ու հայությանը ներկայացնելու Արցախի դրությունը։
Հանրահավաքի մեկնարկեց տրվեց  Տեր Ներսես քահանա Ասրյանի աղոթքով։  Նա նշեց, որ  ժամանակ առ ժաանակ մեր հսկայական հայրենքից մենք պարբերաբար հատվածներ ենք կորցնում, մեզ համար նվիրական հայրենիքի մասեր ենք կորցնում։
«Որոշ մասը կորցրել ենք  ծանր պայքարի մեջ, երբեմն այն զիջել ենք ինչ - որ առումով հուսալով, որ մեզ հանգիստ կթողնեն, վերջապես խաղաղություն կլինի։
Այսօր կանգնած ենք ճակատագրական մի պահի, բայց մենք պետք է գիտակցենք, որ ուրիշ Արցախ այլևս չենք կարող ունենալ, ոչ մի բան չի կարող փոխարինել մեր հայրենիքին, ինչպես որ վաղը ոչ մի բան չի կարող փոխարինել Սյունիքին, Տավուշին, Գեղարքունիքին, Հայաստանին։
Մենք վերջապես պետք է հասկանանք, որ  մեր թշնամու համար բացարձակապես նշանակություն չունի մեր քաղաքական նախասիրությունները, կուսակցական  պատկանելիությունը, կրոնական դավանական հայացքները, ընդհանրապես ոչ մի բան նշանակություն չունի, մեզ  ցանկանում են վերացնել որպես տեսակ և բռնազավթել մեր հայրենիքը, իսկ մեր մնացորդը լավագույն դեպքում պետք է վերածվի աշխարհով մեկ սփռված նորօրյա գնչուների՝ զուրկ արմատներից, հայրենիքից ու ազգային արժանապատվությունից»,- ասաց Տեր Ներսես քահանա Ասրյանը։
Նա նշեց, որ այսօր ժամանակն է վերջապես բոլորը հասկանան այս իրողությունը, ու այս իրողության շուրջ կարողանան  համախմբվել։
«Այո, ծանր է մեր վիճակը, բայց անհույս վիճակներ երբեք չկան, երբ որ ազգը համախմված է՝ հույսը դնելով բացառապես իր և Աստծո վրա»,- ասաց Տեր Ներսես քահանա Ասրյանը։

Общество 12:12 14/07/2023 НКР
Сегодня, 14 июля, митингом на площади Возрождения в Степанакерте был дан старт бессрочному всенародному движению с требованием снятия блокады Арцаха.
Митинг начался с минуты молчания в память о героически павших за защиту Отечества и молитвы «Отче наш». Священнослужитель, отец Нерсес Асрян отметил, что мы периодически теряем территории нашей священной Родины.
«Часть мы потеряли в ожесточенной борьбе, иногда шли на уступки, где-то надеясь, что нас оставят в покое, наконец, наступит мир.
Сегодня мы находимся в судьбоносной ситуации, но мы должны осознать, что у нас больше не может быть другого Арцаха, ничто не может заменить нам нашу Родину, как завтра ничто не может заменить нам Сюник, Тавуш, Гегаркуник, Армению.
Мы должны, наконец, понять, что врагу совершенно нет дела до наших политических предпочтений, партийной принадлежности, религиозно-конфессиональных взглядов – вообще ничего из этого не важно, нас хотят уничтожить как вид и оккупировать нашу Родину. А кто спасется –  в лучшем случае превратится в современных цыган, разбросанных по всему миру, лишенных корней, Родины и национального достоинства», – сказал он.
Как отметил отец Нерсес Асрян, пришло время, чтобы сегодня все, наконец, осознали эту реальность и могли консолидироваться вокруг нее.
«Да, у нас тяжелое положение, но не бывает безнадежных ситуаций, когда народ сплочен, полагаясь исключительно на свои силы и на Бога», – указал он.