Քաղաքական 15:52 21/07/2023 Հայաստան
Հուլիսի 21-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է ՌԴ ԱԳ նախարարի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն աջակցելու հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Իգոր Խովաևին:
Անվտանգության խորհրդի գրասենյակից հայտնում են, որ կողմերը քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը և ընդգծել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայ ազգաբնակչության իրավունքներն ու անվտանգությունն առաջնային են և պետք է պաշտպանվեն:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության խախտմամբ Լաչինի միջանցքի շարունակվող արգելափակմանը՝ ԱԽ քարտուղարը շեշտել է Ադրբեջանի կողմից ստանձնած պարտավորությունների իրականացման անհրաժեշտությունը:

Политика 16:02 21/07/2023 Армения
Секретарь Совета Безопасности РА Армен Григорян встретился со спецпредставителем министра иностранных дел РФ по вопросам содействия нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном Игорем Ховаевым. Об этом сообщает Аппарат Совбеза РА.
Стороны обсудили ситуацию вокруг Нагорного Карабаха и подчеркнули, что права и безопасность армянского населения Нагорного Карабаха являются приоритетными и должны быть защищены.
Коснувшись продолжающегося блокирования Лачинского коридора со стороны Азербайджана в нарушение трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, секретарь Совбеза подчеркнул необходимость выполнения Азербайджаном взятых на себя обязательств.