Քաղաքական 13:59 25/07/2023 Հայաստան
Ոչ, Հայաստանի Հանրապետությունը նման հարց չի քննարկում։ Այսօր տեղի ունեցած ասուսլիսի ժամանակ ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք Արցախի և ՌԴ-ի գործընկերների հետ քննարկել է Արցախը Ռուսաստանի կազմում ներառելու հարցը, և որքանով է դա իրատեսական համարում՝ հաշվի առնելով ներկա իրողությունները։
Նա մեկ անգամ ևս շեշտեց, որ նման քննարկում երբևէ չի ունեցել։
Անդրադառնալով մեկ այլ հարցի, թե արդոյք ՀՀ իշխանությունները դիտարկում են 120 հազար արցախցիների վերաբնակեցման հարցը Հայաստանում, եթե Ադրբեջանը բռնի տեղահանի նրանց, իսկ միջազգային հանրությունը չխոչընդոտի դրան, Փաշինյանը նշեց․
«ՀՀ-ն քննարկում է Լեռնային Ղարաբաղի հայության սեփական ծննդավայրում, սեփական տներում ապրելու հնարավորություններ ստեղծելու հարցը»։
Եթե ՌԴ-ն որոշի դուրս գալ ԼՂ-ից, դա նշանակում է՝ ԼՂ-ում զանգվածային սպանդի վտանգ այլևս չկա. Փաշինյան
Ասուլիսի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ նաև ՌԴ խաղաղապահներին։ Մասնավորապես, պատասխանելով հարցին՝ եթե 2025 թվականին ՌԴ խաղաղապահները դուրս գան Արցախից, հայկական կողմն ինչպես է ապահովելու արցախցիների անվտանգությունը, այլընտրանքային ի՞նչ մեխանիզմներ է ձեռնարկելու հայկական կողմը, նա նշեց․
«Լեռնային Ղարաբաղում (Արցախի Հանրապետություն) ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի տեղակայումն ունի նպատակ, և դա արձանագրված է ՌԴ Դաշնային ժողովի համապատասխան որոշման մեջ: Այդ որոշման մեջ ասվում է, որ Դաշնային ժողովը ՌԴ նախագահին թույլ է տալիս խաղաղապահ զորախումբ գործուղել Լեռնային Ղարաբաղ՝ բնակչության զանգվածային զոհվելը կանխարգելելու համար: Այս ձևակերպումը վերցված է ՌԴ նախագահի Դաշնային ժողովին այդ առիթով հղած դիմումից: Այսինքն՝ ՌԴ նախագահն ինքն է  դիմել Դաշնային ժողովին, որ պետք է ԼՂ գործուղել խաղաղապահ զորախումբ բնակչության զանգվածային սպանդը կանխելու ուղղությամբ»։
Ըստ նրա՝ եթե ՌԴ-ն որոշի դուրս գալ, անկախ նրբություններից, դա առնվազն նշանակում է, որ ԼՂ-ում նման վտանգ այլևս չկա։
«Եթե ԼՂ-ում կա նման վտանգ, դժվար է պատկերացնել, թե ինչպես կարող է նման որոշում կայացվել: Իսկ եթե չկա նման վտանգ, նշանակում է, որ, օրինակ, Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսությունը միջազգային մեխանիզմների շրջանակում գտնվել է արդյունավետ, և կողմերը արձանագրում են, որ խաղաղապահ զորախմբի ներկայության կարիք այլևս չկա»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը։

Политика 15:11 25/07/2023 Армения
Если Россия решит уйти из Нагорного Карабаха, это будет означать, что угрозы массового истребления населения больше нет – Пашинян
Нет, Республика Армения такой вопрос не обсуждает. Об этом сказал в ходе сегодняшней пресс-конференции Никол Пашинян, отвечая на вопрос, обсуждал ли он со своими коллегами из Арцаха и Российской Федерации включение Арцаха в состав России и насколько он считает это реалистичным с учетом нынешних реалий.
Пашинян еще раз подчеркнул, что такого обсуждения никогда не было.
Что касается вопроса о том, рассматривают ли власти РА вопрос о массовом переселении 120 тысяч арцахцев в Армению в случае их насильственного выселения со стороны Азербайджана, Пашинян указал:
«Армения не обсуждает вопрос переселения 120 тысяч арцахцев. Армения обсуждает вопрос о создании возможности их проживания на собственной Родине, в своих домах», – сказал Никол Пашинян.
В ходе пресс-конференции Никол Пашинян также коснулся деятельности российских миротворцах. В частности, ответил на следующий вопрос: если российские миротворцы покинут Арцах в 2025 году, как армянская сторона будет обеспечивать безопасность арцахцев, какие альтернативные механизмы задействует армянская сторона?
«Размещение в Нагорном Карабахе (Республике Арцах. – Ред.) миротворческого контингента России имеет конкретную цель, и она зафиксирована в соответствующем  решении Федерального Собрания РФ. В этом решении говорится, что Федеральное Собрание России разрешает президенту России направить в Нагорный Карабах миротворческий контингент – для предотвращения массового истребления местного населения. И эта формулировка взята из послания президента России Федеральному Собранию. Иными словами, сам президент России обратился к ФС с призывом разрешить ввести в Нагорный Карабах миротворческий контингент, чтобы предотвратить массовое истребление.
Теперь, если Россия решит уйти, вне зависимости от нюансов, это, как минимум, будет означать, что такой опасности в Нагорном Карабахе больше нет. Потому что, если такая угроза в Нагорном Карабахе будет, то трудно представить, как может быть принято такое решение», – заявил Пашинян.
По его словам, если такой угрозы не будет, это будет означать, что диалог между Баку и Степанакертом был эффективным, и стороны фиксируют, что уже нет присутствия миротворческого контингента.