Հասարակություն 10:29 25/07/2023 Հայաստան
«Կասպերսկի» ընկերության փորձագետները պարզել են, թե ինչպես են կառուցված Malware-as-a-Service (MaaS – վնասաբեր ծրագրային ապահովումը (ՎԾԱ) որպես ծառայություն) ծառայությունները, ինչպիսի վնասաբեր ծրագրեր են առավել հաճախ տարածվում նման մոդելով և ինչպես է Malware-as-a-Service ծառայությունների շուկան կախված արտաքին իրադարձություններից:
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչության հաղորդմամբ, ուսումնասիրելով տարբեր աղբյուրներից, ներառյալ՝ համացանցի ստվերային հատվածից ստացված տվյալները, նրանք առանձնացրել են 97 ընտանիք, որոնք 2015 թվականից ի վեր տարածվել են MaaS մոդելով, և դրանք դասակարգել ըստ ՎԾԱ-ի թիրախների հինգ կատեգորիաների. շորթող ծրագրեր, ինֆոստիլերներ, ներբեռնիչներ, բեկդորներ և բոտնետեր: Ինչպես և սպասվել է, MaaS մոդելով տարածված ընտանիքների մեծ մասը շորթող ծրագրեր են եղել (58%), 24%-ը՝ ինֆոստիլերներ, իսկ մնացած 18%-ը բաժանել են բոտնետները, ներբեռնիչները և բեքդորները։
Թեև հայտնաբերված ընտանիքների մեծ մասը շորթող ծրագրեր են, դարկնետի համայնքներում ամենից հաճախ հիշատակվել են ինֆոստիլերների ընտանիքները: Ծածկագրող ծրագրերն ստվերային ֆորումներում ակտիվությամբ զբաղեցնում են երկրորդ տեղը: 2021-ից սկսած դրանց հիշատակումների թիվն աճում է, մինչդեռ բոտնետների, բեքդորների և ներբեռնիչների հիշատակումների թիվն աստիճանաբար նվազում է։
Ստվերային ֆորումներում ՎԾԱ-ի տարբեր ընտանիքների հիշատակումների քանակը հարաբերակցվում է աղմկահարույց կիբեռհարձակումների և կիբեռհանցավոր համայնքի կյանքում տեղի ունեցող այլ իրադարձությունների հետ: Օպերատիվ և հետահայաց վերլուծության միջոցով փորձագետներն առանձնացրել են ՎԾԱ-ի յուրաքանչյուր կատեգորիայի համար առանցքային իրադարձությունները, որոնք հանգեցրել են վնասաբեր ծրագրերի քննարկելիության աճի։ Խմբավորումների գործունեության դադարեցումը, մասնակիցների ձերբակալումը և շորթող ծրագրերի տարածման մասին ստվերային ֆորումներում գրառումների հեռացումն ամբողջությամբ չեն կանգնեցնում չարագործների ակտիվությունը: Հեռացած խմբավորմանը փոխարինելու է գալիս նորը, ընդ որում՝ հաճախ այնտեղ են տեղափոխվում հնի անդամները։
Վնասաբեր ծրագրերի հինգ կատեգորիաներից յուրաքանչյուրի համար «Կասպերսկի» ընկերության փորձագետները մանրամասն վերլուծել են գործընկերային ծրագրին մասնակցության փուլերը ՝ խմբավորում մտնելուց մինչև չարագործների վերջնական նպատակին հասնելը: Նրանք պարզել են, թե ինչ է ներառված օպերատորների կողմից մատուցվող ծառայության մեջ, ինչպես են չարագործները փոխգործակցում միմյանց հետ և ինչ կողմնակի օգնության են դիմում։ Այդ շղթայի յուրաքանչյուր քայլ մտածված է մինչև մանրամասները, և այդտեղ յուրաքանչյուր մասնակից կատարում է իր դերը:
«Ինֆոստիլերների տարածման համար չարագործները հաճախ օգտագործում են YouTube-ը։ Նրանք կոտրում են օգտատերերի հաշիվները և այդտեղ ներբեռնում նույնատիպ տեսանյութեր, որոնք գովազդում են կոտրող գործիքներ (crack) և տարբեր ծրագրեր կոտրելու ուղեցույցներ։ Ստիլերների դեպքում, որոնք օպերատորները տրամադրում են MaaS մոդելով, տարածմամբ ակտիվորեն զբաղվում են սկսնակ չարագործները՝ գործընկերների կողմից վարձվող թրաֆֆերները։ Որոշ դեպքերում նրանց կարելի է ապաանունացնել՝ ունենալով միայն նրանց տարածած ՎԾԱ-ի օրինակը»,- պարզաբանում են փորձագետները:
Նրանց կարծիքով՝ դարկնետի մշտադիտարկումը և Malware-as-a-Service մոդելի կառուցվածքի ու չարագործների ունեցած հնարավորությունների իմացությունը թույլ են տալիս տեղեկատվական անվտանգության մասնագետներին և հետազոտողներին հասկանալ, թե ինչպես են նրանք մտածում և կանխագուշակել նրանց հետագա գործողությունները, ինչն օգնում է կանխարգելիչ կերպով արձագանքել առաջացող սպառնալիքներին: MaaS շուկայի կառուցվածքի մասին ավելին կարելի է իմանալ այստեղ։

Общество 11:16 25/07/2023 В мире
Эксперты «Лаборатории Касперского» разобрали, как устроены сервисы Malware-as-a-Service (MaaS – вредоносное программное обеспечение как услуга), какое вредоносное ПО чаще всего распространяют по такой модели и как рынок услуг Malware-as-a-Service зависит от внешних событий.
Изучив данные из различных источников, включая теневой сегмент интернета, они выделили 97 семейств, распространявшихся по модели MaaS начиная с 2015 года, и распределили их по пяти категориям с точки зрения цели ВПО: программы-вымогатели, инфостилеры, загрузчики, бэкдоры и ботнеты. Как и ожидалось, большинство семейств, распространявшихся по модели MaaS, — это программы-вымогатели (58%), 24% составляют инфостилеры, а оставшиеся 18% разделили между собой ботнеты, загрузчики и бэкдоры.
Несмотря на то, что большинство обнаруженных семейств относится к программам-вымогателям, в даркнет-сообществах чаще всего упоминались семейства инфостилеров. Шифровальщики занимают второе место по активности на теневых форумах. Начиная с 2021 года число их упоминаний растет, в то время как число упоминаний ботнетов, бэкдоров и загрузчиков постепенно сокращается.
Количество упоминаний различных семейств ВПО на теневых форумах коррелирует с резонансными кибератаками и другими событиями в жизни киберпреступного сообщества. С помощью оперативного и ретроспективного анализа эксперты выделили ключевые события, приводившие к всплеску обсуждаемости зловредов для каждой категории ВПО. Прекращение деятельности группировок, арест участников и удаление постов на теневых форумах о распространении вымогателей не останавливают активность злоумышленников полностью. На смену ушедшей группировке приходит новая, причем нередко в нее переходят участники старой.
Для каждой из пяти категорий зловредов эксперты «Лаборатории Касперского» подробно разобрали этапы участия в партнерской программе — от вступления до достижения конечной цели злоумышленников. Они выяснили, что входит в предоставляемый операторами сервис, как злоумышленники взаимодействуют между собой и к какой сторонней помощи они прибегают.
Каждый шаг этой цепочки продуман до деталей, и каждый участник в ней выполняет свою роль.
«Для распространения инфостилеров злоумышленники часто используют YouTube. Они взламывают аккаунты пользователей и загружают на них однотипные видео, рекламирующие кряки и инструкции по взлому различных программ. В случае со стилерами, которые операторы предоставляют по модели MaaS, распространением активно занимаются начинающие злоумышленники — трафферы, которых нанимают партнеры. В некоторых случаях их можно деанонимизировать, имея на руках только экземпляр ВПО, который они распространяют»,- поясняют эксперты.
По их мнению, мониторинг даркнета и знание о том, как устроена модель Malware-as-a-Service, какие возможности есть у злоумышленников, позволяет специалистам ИБ и исследователям понять, как они мыслят и предугадать их дальнейшие действия, что помогает превентивно реагировать на возникающие угрозы. Узнать больше о структуре рынка MaaS можно узнать здесь.