Քաղաքական 13:15 26/07/2023 Աշխարհում
Հարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին Թվիթերի իր էջում կիսվել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի երեկ տարածած հայտարարությունն ու գրել.
«Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն հսկայական աշխատանք է կատարում տեղում տիրող շատ դժվարին հանգամանքներում։ Կարևոր է, որ նրանք կարողանան ազատ գործել։ ԵՄ-ն լրջորեն է վերաբերվում նրանց զգուշացումներին»։
Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն (ԿԽՄԿ) երեկ հայտարարել էր, որ չնայած համառ ջանքերին, ներկայումս չի կարողանում մարդասիրական օգնություն հասցնել խաղաղ բնակչությանը: Կազմակերպությունը հուլիսի 25-ին հրապարակված հայտարարության մեջ կոչ է արել պատասխանատուներին թույլ տալ ԿԽՄԿ-ին վերսկսել իր հիմնական մարդասիրական գործողությունները տարածքում:

Политика 12:43 26/07/2023 В мире
Специальный представитель Евросоюза по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клаар в своем Twitter-аккаунте поделился распространенным накануне Международным комитетом Красного Креста (МККК) заявлением и написал:
«Международный комитет Красного Креста проделывает огромную работу в очень сложных условиях на местах. Важно, чтобы они могли свободно работать. ЕС серьезно относится к их предупреждениям».
Несмотря на настойчивые усилия, Международный комитет Красного Креста (МККК) в настоящее время не может доставить гуманитарную помощь гражданскому населению через Лачинский коридор или по каким-либо другим маршрутам, включая Агдам. Организация в распространенном 25 июля заявлении призвала ответственных лиц разрешить МККК возобновить свои основные гуманитарные операции в этом районе.