Հասարակություն 09:42 27/07/2023 Արցախ
«Թեև Արցախի շրջափակման մերօրյա պայմաններում շուկայում իրացման ենթակա ապրանքները գրեթե սպառված են, այդուհանդերձ եղածն էլ մեր շարքերում գտնվող նյութապաշտների կողմից բացահայտ կամ գաղտնի եղանակով բնակչությանն իրացվում է սահմանված գներից անհամեմատ բարձր արժեքով:
Հույս ունենալով, որ իրավիճակը կարող է ինքնակարգավորվել, ստեղծված պայմաններում պետությունը որոշակիորեն զերծ է մնացել կարգավորման վարչական մեթոդներ ու հարկադրանքի միջոցներ կիրառելուց, սակայն ընթացքը ցույց տվեց, որ առանց կոշտ քայլերի կարգավորման հասնել հնարավոր չէ:
ԱՀ կառավարության կողմից հուլիսի 26-ին ընդունված որոշմամբ շուկայում ապրանքների վաճառքի սահմանված թույլատրելի առավելագույն գնի խախտում թույլ տված անձինք ոչ միայն ենթարկվելու են վարչական պատասխանատվության, այլև նրանց կողմից հետագա խախտումը բացառելու համար վաճառքի ենթակա ապրանքը սահմանված արժեքով փոխհատուցելու եղանակով հարկադրաբար վերցվելու է ու պետական կազմակերպության միջոցով մատչելի գնով իրացվելու է բնակչությանը:
Որևէ կերպ չեն օգնելու նաև գյուղացուց ապրանքը թանկ գնելու մասին պատճառաբանությունները, թանկ են վաճառում, մի գնեք:
Այսօրվանից սկսվելու է այդ գործընթացը, որի ընթացքը վերահսկելու եմ անձամբ ես: Արցախում իրավիճակը կարգավորվելուց հետո շրջափակման ընթացքում տեղի ունեցած բոլոր երևույթները և դրանց հեղինակները մեկ առ մեկ ենթարկվելու են բարոյական ու իրավական դատապարտման, ոչ ոք թող չկասկածի դրանում, թող ոչ մեկին չթվա, թե ինքը աննկատ է մնացել»:

Политика 11:58 27/07/2023 НКР
Хоть и в нынешних условиях блокады Арцаха товары, предназначенные для продажи на рынке,  практически распроданы, тем не менее, материалисты в наших рядах открыто или тайно продают товары населению по стоимости, которая несравнимо выше установленной. Об этом на своей странице в Facebook написал государственный министр Республики Арцах (НКР) Гурген Нерсисян.
«Надеясь, что ситуацию можно будет регулировать самостоятельно, в существующих условиях государство воздержалось от применения административных методов и мер принуждения, но процесс показал, что добиться регулирования без жестких шагов невозможно.
Согласно решению, принятому правительством Республики Арцах 26 июля, лица, нарушившие предельно допустимую цену реализации товаров на рынке, будут не только привлечены к административной ответственности, но и, для исключения дальнейших нарушений с их стороны, реализуемые товары будут принудительно изъяты в порядке возмещения по указанной стоимости и по доступной цене через государственную организацию будут реализованы населению.
Отговорки о покупке товара у сельчан по высокой цене никак не помогут, продают по высокой цене, не покупайте.
С сегодняшнего дня начнется этот процесс, за ходом которого я лично буду следить.
После регулирования ситуации в Арцахе все явления, происходившие во время блокады, и их авторы будут один за другим подвергаться моральному и юридическому осуждению, пусть никто не сомневается в этом, пусть никто не думает, что он остался незамеченным», – отметил он.